Нов анализ на Bitwise Asset Management и UTXO Management сочи, че Биткойн навлиза в нова ера на институционална доминация, като се очаква притокът на капитали да надхвърли $400 милиарда до края на 2026 г.
Докладът предвижда, че институционалните инвеститори – от суверенни субекти до публично търгувани компании – ще притежават общо над 4.2 милиона BTC в рамките на следващите две години. Очаква се темпът да се ускори рязко, като прогнозата за 2025 г. е $120 милиарда, а само за 2026 г. – още $300 милиарда.
Голяма част от този растеж се дължи на стратегии, подкрепени от правителствата. След обявяването от президента на САЩ Доналд Тръмп на планове за национален резерв от Биткойн, повече от 20 щата обмислят законодателство за превръщане на конфискуваните дигитални активи в официални активи. Ранните инициатори като Аризона и Ню Хемпшир биха могли да отключат допълнителен капитал от $19 милиарда, ако такива законопроекти бъдат приети.
Международното участие също набира скорост. До 2026 г. се очаква няколко щати в САЩ и страни като Бутан да пуснат свои суверенни резерви в Биткойн. Междувременно компании като Strategy се очаква да натрупат общо над 1 милион BTC, като все по-голям акцент се поставя върху стратегии за генериране на доходност, като отпускане на заеми и стейкинг.
„Това не е просто поредният крипто цикъл – това е структурна адаптация“, заяви Гийом Жирар от UTXO Management. Стратегът на Bitwise Хуан Леон добави, че Биткойн бързо се превръща във важен етап за дългосрочно запазване на стойността както в публичните, така и в частните баланси.
Японската инвестиционна компания Metaplanet засилва Биткойн стратегията си, като набира $50 милиона чрез частно пласиране на облигации с нулева доходност.
Салвадор получи $120 милиона от МВФ като част от споразумението за заем в размер на $1.4 милиарда, но само след като се съгласи да намали прякото участие на правителството в операциите с Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни стойности.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.