Изпълнителният директор на MicroStrategy Майкъл Сейлър казва, че Биткойн ще доминира през следващия век, тъй като мрежата му бързо се разраства.
В интервю за Kitco news Сейлър коментира мястото на Биткойн в глобалния икономически пейзаж в бъдеще, като твърди, че Биткойн стандартът е „решението на 21-ви век“ на проблема с намирането на „несуверен запас от стойност, чиято стойност не произтича от паричния поток.“
„Мисля, че Биткойн ще бъде извънредно силен актив за съхранение на пари през 21-ви век. Мисля, че е доста ясно, че спечели това пространство. Има 8 милиарда души, които се нуждаят от силни пари или парични активи, ако ще живеят достойно. Този актив трябва да е дигитален и да стигне до 8 милиарда мобилни портфейла.„
Известният Биткойн бик, чиято компания сега държи BTC на стойност $4,5 милиарда в собствения си баланс, казва, че BTC е подривна сила за разлика от всяка друга голяма технологична компания или иновация от миналия век.
„Биткойн е най-бързо развиващата се, най-разривната сила в света в момента, обективно погледнато. За 12 години той стигна от 0 до 1 трилион долара. Това го прави най-разривната технология – повече и от Amazon, Apple, Facebook и Google, по-разривна от всичко в живота ни.„
Главният изпълнителен директор също така казва, че има често срещано погрешно схващане, че Биткойн трябва да се разглежда като валута и следователно може да се конкурира с националните валути.
Сейлър отбелязва, че той е по-точно описан като крипто актив и като такъв представлява много по-малка заплаха за фиатните валути, отколкото стабилните монети.
„След като разберете [че Биткойн] е крипто актив, тогава разбирате, че не се конкурира с [щатския] долар и еврото. [Биткойн] се конкурира със злато и сребро, и ETF (борсово търгувани фондове) и акции … Джером Пауъл (председател на Федералния резерв) каза преди две седмици, да, това е дигитално злато …
[Големите правителства ще бъдат] притеснени от стабилните монети, както от възможността да се местят милиони евра на крипто релса, така и възможността да местиш милиарди долари на крипто релса. Това ще привлече интереса на банките, защото валутата е произходът на банкерите и правителството. И те ще бъдат загрижени за контрола върху валутата си.„
На пряк въпрос за това какво смята, че е най-голямата заплаха за успеха на Биткойн, Сейлър казва просто:
Не мисля, че има такова нещо.
Противно на мнението на Сейлър, експертът по квантови изчисления Андрю Фърсман вярва, че Биткойн един ден може да бъде мишена за квантовите атаки, тъй като компютрите стават все по-мощни.
„Математически е доказано, че ако имате устройство, което се доближава до квантовите компютри, които хората искат да построят, тогава ще можете да дешифрирате тази информация значително по-добре, отколкото някога би било възможно с класическите устройства.“
Това обаче е подвеждащо. Банковата ви сметка е значително по-уязвима към такива атаки, отколкото блокчейна на Биткойн. Неизбежно ще трябва да се измисли решение, но традиционната финансова система е изправена пред същия проблем. Много от критиците на Биткойн удобно пропускат да споменат този факт.
Освен това Биткойн се е сблъсквал с въпроси относно въздействието върху околната среда от страна на процеса на добив. Съществуват редица мнения по въпроса, но е важно да се отбележи, че всички миньори, освен тези в Китай (за тях не можем да кажем със сигурност), се стремят да подходят към добива с нагласата, че трябва да са зелени.
Тази седмица сенатът на Ню Йорк внесе законопроект, предлагащ съоръженията за копаене на Биткойн в щата Ню Йорк да бъдат затворени, докато не бъде завършена пълната оценка на неблагоприятните ефекти от процеса на добив. Несъмнено поредния ход, който ще посее известен страх на пазара, макар и да няма основателен повод за подобни сантименти.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.