Биткойн отбеляза значителен спад, като неотдавнашното данъчно предложение на администрацията на Байдън може да е оказал значително влияние.
BTC отскочи от историческата линия на подкрепа при $20,000. Данъчното предложение ще наложи 30% данък върху енергията, използвана за добив на актива, ще попречи на крипто инвеститорите да продават активи на загуба и бързо да ги изкупуват отново, за да спестят от данъци, както съобщават New York Times и Bloomberg.
Това предложение е само един от последните опити на правителството на САЩ да регулира и контролира бързо развиващата се и глобална крипто индустрия. В допълнение към данъчното предложение, правителството наскоро конфискува $217 милиона в Биткойн и ги изпрати на крипто борсата Coinbase, където да бъдат продадени на свободния пазар.
Това се случи след ликвидацията на крипто банката Silvergate, която в решението си да затвори врати се позова на натиска от страна на Министерството на правосъдието на САЩ и други регулаторни органи, както и на срива на офшорната криптоборса FTX.
Опитите на администрацията на Байдън да регулира крипто индустрията са постоянни и следват продължилата месеци кампания на председателя на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ Гари Генслер за класифициране на всеки цифров актив, с изключение на Биткойн, като ценна книга.
Тази кампания срещна отпор от някои съдии, като например един от тях в Ню Йорк, който наскоро разкритикува агенцията за опита ѝ да спре процедурата по несъстоятелност на изпадналия в затруднение криптозаемодател Voyager, като заяви, че токен, предназначен да помогне за изплащането на задълженията на клиентите, може да бъде ценна книга.
Позицията на председателя Генслер по отношение на цифровите активи е в противоречие и с ръководителя на Комисията за търговия със стокови фючърси Ростин Бехнам, който потвърди убеждението си, че вторият по големина крипто актив – Етериум – не е ценна книга.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Индия ще приложи стандарти за борба с изпирането на пари за крипто транзакциите
Междувременно съдебният иск на Grayscale за Биткойн ETF срещу SEC може да се насочи в положителна посока. Състав от съдии в Апелативния съд на Окръг Колумбия наскоро постави въпроса защо SEC би разрешила стартирането на фючърсен Биткойн ETF, но не и спот Биткойн ETF, което предполага, че агенцията може да има слаб аргумент.
Неотдавнашните събития предизвикаха значителен спад в цената на най-голямата криптовалута, която започна седмицата на $22,400, а в момента е на стойност $19,950 със спад от 8.1 % през последните 24 часа.
Въпреки че пазарът преживя волатилност, много крипто ентусиасти остават оптимисти за дългосрочния потенциал за растеж на цифровите активи. Тъй като регулаторният пейзаж продължава да се развива, ще бъде интересно да се види как се адаптира индустрията и дали опитите на правителството да я регулира ще бъдат успешни.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.