Нов законопроект, внесен в Държавната дума (парламента на Русия), ще даде на крипто миньорите в страната два варианта за продажба на добитите от тях монети.
Предложението обаче се сблъскa с трудности от страна на правителството и финансовата система, които остават негативно настроени към приемането на дигитални активи.
Освен това, по-рано този месец от ЕС потвърдиха блокирането на предоставянето на крипто услуги на руски граждани като част от санкциите, наложени на страната след нахлуването на Русия в Украйна.
Ако обаче новият законопроект бъде успешен руските миньори ще могат да продават добитото крипто чрез чуждестранни и локални платформи съгласно закона за експерименталните дигитални режими. Новият закон се очаква да влезне в сила през януари 2023 г.
Независимо от това къде миньорите продават добитите криптовалутите, всички печалби ще трябва да се отчитат пред Федералната данъчна служба.
Законопроектът съдържа редица разпоредби и конкретни определения, включително подробно описание на това какво всъщност включва добивът на дигитални валути.
След това се уточнява, че правителството на Русия ще поеме отговорността за определяне на изискванията, на които трябва да отговарят крипто миньорите и се уточнява, че всеки, който иска да се „разпореди“ със своите монети може да го направи, ако не използва „руска информационна инфраструктура“ за извършване на транзакциите.
Интересно е, че законопроектът предлага и обща забрана за рекламиране на дигитални валути, като обаче прави изключение за добива на криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето колко дължи FTX на най-големите си кредитори
Председателят на Комитета по финансовите пазари Анатолий Аксаков:
Въвеждането на предложената в законопроекта регулация на добива, както и установяването на определени изисквания за тази дейност, ще даде възможност за законно извършване на тази дейност, деклариране на получените доходи, както и плащане на съответните данъци в бюджетите на всички нива. […] Това ще даде възможност да се елиминират правните рискове, свързани с дейността.
Законодателите, които стоят зад законопроекта, може да се изправят пред сериозна борба за приемането му.
Миналия месец законопроектът за крипто добива, който имаше за цел да проправи пътя към регулаторна рамка за цяла Русия, беше отхвърлен от руския парламент и предизвика критики от страна на Комитета по финансовите пазари.
Това се дължи отчасти на факта, че в предложението не се посочваше как да се прилагат таксите и се насърчава използването на криптовалути като плащане. Това е забранено от руската конституция, тъй като рублата трябва да бъде единствената валута, използвана на територията на Русия.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.