Нов законопроект, внесен в Държавната дума (парламента на Русия), ще даде на крипто миньорите в страната два варианта за продажба на добитите от тях монети.
Предложението обаче се сблъскa с трудности от страна на правителството и финансовата система, които остават негативно настроени към приемането на дигитални активи.
Освен това, по-рано този месец от ЕС потвърдиха блокирането на предоставянето на крипто услуги на руски граждани като част от санкциите, наложени на страната след нахлуването на Русия в Украйна.
Ако обаче новият законопроект бъде успешен руските миньори ще могат да продават добитото крипто чрез чуждестранни и локални платформи съгласно закона за експерименталните дигитални режими. Новият закон се очаква да влезне в сила през януари 2023 г.
Независимо от това къде миньорите продават добитите криптовалутите, всички печалби ще трябва да се отчитат пред Федералната данъчна служба.
Законопроектът съдържа редица разпоредби и конкретни определения, включително подробно описание на това какво всъщност включва добивът на дигитални валути.
След това се уточнява, че правителството на Русия ще поеме отговорността за определяне на изискванията, на които трябва да отговарят крипто миньорите и се уточнява, че всеки, който иска да се „разпореди” със своите монети може да го направи, ако не използва „руска информационна инфраструктура” за извършване на транзакциите.
Интересно е, че законопроектът предлага и обща забрана за рекламиране на дигитални валути, като обаче прави изключение за добива на криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето колко дължи FTX на най-големите си кредитори
Председателят на Комитета по финансовите пазари Анатолий Аксаков:
Въвеждането на предложената в законопроекта регулация на добива, както и установяването на определени изисквания за тази дейност, ще даде възможност за законно извършване на тази дейност, деклариране на получените доходи, както и плащане на съответните данъци в бюджетите на всички нива. […] Това ще даде възможност да се елиминират правните рискове, свързани с дейността.
Законодателите, които стоят зад законопроекта, може да се изправят пред сериозна борба за приемането му.
Миналия месец законопроектът за крипто добива, който имаше за цел да проправи пътя към регулаторна рамка за цяла Русия, беше отхвърлен от руския парламент и предизвика критики от страна на Комитета по финансовите пазари.
Това се дължи отчасти на факта, че в предложението не се посочваше как да се прилагат таксите и се насърчава използването на криптовалути като плащане. Това е забранено от руската конституция, тъй като рублата трябва да бъде единствената валута, използвана на територията на Русия.
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Хонконг предприе смела стъпка към укрепване на позицията си на глобален център за дигиталните активи чрез въвеждане на регулации, които позволяват на лицензирани крипто борси да предлагат стейкинг услуги.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.