Международният валутен фонд (МВФ) официално включи Биткойн и други дигитални активи в глобалната си рамка за икономическа отчетност, променяйки начина, по който криптовалутите се класифицират в международните финанси.
Тази промяна е част от последния наръчник на МВФ за платежния баланс (BPM7), публикуван на 20 март, който въвежда нов подход за категоризиране и проследяване на трансграничните крипто транзакции.
Дигиталните активи сега се класифицират на заменяеми и незаменяеми токени, като Биткойн и подобни криптовалути се третират като капиталови активи. Тъй като тези активи нямат съответни пасиви, всички трансгранични транзакции с тях вече ще се записват в капиталовите сметки като прехвърляне на непроизведени активи.
Стабилните монети, от друга страна, се признават за финансови инструменти, което ги поставя наред с традиционните финансови активи в икономическите отчети.
От МВФ също така признаха, че някои криптовалути, като Етериум и Solana, биха могли да бъдат категоризирани като активи, подобни на акции, ако се държат от инвеститори в различни юрисдикции, което ги прави сравними с чуждестранните капиталови инвестиции.
Освен това в новите насоки се разглеждат възнагражденията от стейкинг, като се предполага, че приходите биха могли да се считат за сходни с изплащането на дивиденти в зависимост от начина на употреба на активите. Тази промяна сигнализира за еволюираща перспектива за ролята на криптовалутите в глобалната финансова система.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.