Неотдавна цената на Биткойн отбеляза значителен спад, което предизвика безпокойство сред инвеститорите и пазарните анализатори.
Въпреки този неотдавнашен спад Артър Хейс, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на BitMEX, предложи перспектива, която може да успокои ентусиастите на Биткойн. Хейс обсъди историческите икономически цикли и тяхното отражение върху Биткойн като сигурен актив.
Той класифицира историческите икономически цикли на локални цикли на инфлация и по-широки глобални такива. Съоснователят на BitMEX характеризира настоящата икономическа среда като локален цикъл, белязан от големи геополитически промени и изменения в паричната политика.
В рамките на този цикъл Хейс посочи прехода от доминиран от САЩ еднополюсен свят към многополюсен с растящи сили като Китай, Бразилия и Русия. Той подчерта, че правителствата все по-често използват финансови репресии и широкомащабно печатане на пари, за да финансират дефицити, което оказва негативно влияние върху оценката на активите и запазването на богатството.
През такива периоди Хейс твърди, че Биткойн се представя по-добре от традиционните активи. За разлика от златото, което разчита на природата за поддържане на счетоводната си книга и има бавен физически трансфер, счетоводната книга на Биткойн се поддържа чрез блокчейн, което позволява бързи транзакции. Според него това превръща Биткойн в по-привлекателен сигурен актив от златото в условията на локален цикъл.
Накрая той добави:
Биткойн е по-добър, докато златото е по-лошо. Ето защо Биткойн открадна част от „гръмотевиците” на златото от 2009 г. до сега.
Крипто анализаторът „Crypto Capo” вярва, че Биткойн може да е на ръба на значително възходящо движение въпреки скорошния си спад.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
Потенциалът на Биткойн за възход може да зависи от траекторията на индекса на щатския долар (DXY), според известен крипто трейдър.
Спот Биткойн борсово търгуваните фондове (ETF) в Съединените щати регистрираха значителни нетни отливи от близо $100 милиона в четвъртък, съвпадайки с упадъка на фондовия пазар в САЩ.