Докато Berkshire Hathaway преминава в ерата след Бъфет, Грег Абел, скромният канадски мениджър, готов да поеме управлението, се придържа към това, което познава най-добре – реални бизнеси с осезаема стойност.
За разлика от нарастващия брой имена от Уолстрийт, които се впускат в дигиталните активи, Абел не проявява никакъв интерес към Биткойн или каквато и да е форма на криптовалути. И това мълчание, умишлено или не, говори много.
Репутацията на Абел не е изградена чрез гръмки сделки, а чрез десетилетия на управление на огромните енергийни и комунални активи на Berkshire. Той е техник, а не преследвач на сензации. Криптовалутите, с тяхната волатилност и спекулативна привлекателност, са в противоречие с бавната и стабилна философия, която ръководи компанията от повече от половин век.
Докато крипто ентусиастите в интернет все още се надяват, че Абел може да сигнализира за промяна – особено след като институции като BlackRock навлизат в тази сфера – мнозина считат този оптимизъм за неоснователен. Абел, подобно на Бъфет преди него, изглежда незаинтересован от дигиталните валути, въпреки нарастващата им легитимност в традиционните финанси.
Неговото лидерство официално започва с оттеглянето на Бъфет, след историческото му последно появяване пред десетки хиляди акционери. Въпреки това, дори с контрол над финансовия гигант, ролята на Абел остава ограничена – той все още не е поел контрола върху портфейла от акции на Berkshire на стойност $264 милиарда, който остава тясно свързан с наследството на Бъфет.
Инвеститорите и анализаторите наблюдават внимателно. Някои се съмняват, че Абел може да вдъхне същото дългосрочно доверие като своя предшественик, предвид опита му в оперативната дейност, а не в разпределянето на капитала. Все пак, в един пазар, пренаситен от надценени активи и провалили се постпандемични придобивки, бездействието може да се окаже най-умният ход на Berkshire.
Истинското предизвикателство за Абел не е Биткойн, нито дори общественият контрол – то е да поддържа доверието в компания, изградена върху инстинкта на един човек, без да се опитва да го имитира.
Японската инвестиционна компания Metaplanet засилва Биткойн стратегията си, като набира $50 милиона чрез частно пласиране на облигации с нулева доходност.
Салвадор получи $120 милиона от МВФ като част от споразумението за заем в размер на $1.4 милиарда, но само след като се съгласи да намали прякото участие на правителството в операциите с Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни стойности.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.