Глобалният дълг в момента се приближава до ужасяващите $243 трилиона, според доклад на Института за международни финанси тази седмица. Това е четвърт квадрилион, което звучи просто абсурдно.
Това е неустойчиво. И вината е на „счупената и безотговорна“ парична система, пристрастена към печатане на пари и издаване на кредит. Време е да признаем, че се нуждаем от нова алтернатива. Макар да е далеч от съвършенство, Биткойн предлага жизнеспособно решение с фиксираното си предлагане и регулиран изход. Време е за революция.
https://twitter.com/IIF/status/1113093833712168960
Рекордната цифра е три пъти по-голяма от общия брутен вътрешен продукт на света (БВП). С други думи, той е три пъти по-голям от стойността на всички продукти и услуги на планетата.
Цифрата достигна своя връх през първото тримесечие на 2018 г., когато достигна $248 трилиона. Оттогава, „леко“ спадна. САЩ са сред най-големите нарушители. Както се съобщава, общият дълг на САЩ достигна $22 трилиона тази година.
Дългът на нефинансовите корпорации в САЩ сега е близо до пиковете си, отпреди кризата от 2008 г.
На пръв поглед, кредитът може да помогне за стимулиране на растежа. Правителства, компании и физически лица заемат пари за финансиране на икономическото развитие.
Проблемът идва, когато не работи. Когато няма достатъчно растеж, ние заемаме повече. И повече. Както пише Джон Маулдин във Forbes:
Това е класическо поведение на пристрастяване.Трябва да продължите да увеличавате дозата, за да получите същото… Централните банки дават възможност за дълг, защото смятат, че ще генерира икономически растеж. Понякога се случва. Проблемът е, че те създават дълг, без да обръщат внимание на начина, по който ще се използва.
https://twitter.com/redball2/status/1113430622511329280
Фиксираното предлагане на Биткойн е антидот за пристрастяването на централните банки, към печатането на пари и насърчаването на дълга.
Само 21 милиона биткойна ще съществуват някога. И те са създадени в съответствие със строг цикъл на продукцията, регулиран от математиката. Предлагането не може да бъде манипулирано или увеличено, според капризите на някое правителство или банка.
Както обяснява главният изпълнителен директор на ShapeShift, Ерик Ворхис, когато нарастващата планина на дълг се разрушава, хората ще се ориентират към крипто.
Биткойн предлага рязък контраст с фиатната системата. В нашата фиатна система, централните банки създават пари от въздуха в процес, наречен количествено облекчаване (QE). Казано с прости думи, централните банки издават нови пари и го използват за закупуване на облигации и активи. Това води до въвеждане на повече пари в общото предлагане, намаляване на покупателната способност на вашите пари и насърчаване на нискобюджетни заеми.
И когато една страна използва QE и ниски лихвени проценти, за да стимулира икономиката си, други неизбежно правят същото. Създава се надпревара към дъното, където всяка страна наводнява икономиката си с евтини пари, за да остане конкурентоспособна.
Резултатът е планина от неустойчиви $243 трилиона – нещо, което повечето хора дори не знаят. Време е за нова система. Както каза Хенри Форд:
Достатъчно добре е хората от нацията да не разбират нашата банкова и парична система, защото ако я разбират, аз вярвам, че ще има революция преди утрешния ден.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Биткойн (BTC) успя да надхвърли цената от $89,000, тъй като инвеститорите се насочиха към криптовалутата на фона на традиционните пазарни сътресения и нарастващата политическа несигурност.
Спот Биткойн брсово търгуваните фондове, регистрирани в САЩ, отбелязаха значителен подем.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.