Халвингът е автоматичен процес, неразделна част от добива на Биткойн (BTC), който се задейства след създаването на 210,000 блока.
Случва се приблизително на всеки четири години и намалява възнаграждението за добив на нови BTC наполовина. Последният халвинг се състоя през 2020 г., а следващият се очаква през април.
Основната цел на халвинга е да се намали производството на монети, тъй като то се доближава до общото ограничено предлагане от 21 милиона токена. Този механизъм отразява оскъдността на златото, като с течение на времето добивът на Биткойн става все по-трудоемък. Дъглас Боунпарт, президент на Bone Fide Wealth и член на Финансовия консултативен съвет на CNBC, обясни:
Очакванията са, че халвингът ще предизвика рязък ръст на цените, тъй като се очаква предлагането да намалее.
Той добави:
При намаляване на предлагането цените са склонни да се повишават, при условие че търсенето остава стабилно или нараства.
Боунпарт също така предполага, че халвинг събитието може вече да е включено в динамиката на пазара. Въвеждането на спот ETF за Биткойн обаче може да подтикне институциите да се снабдят с повече BTC от открития пазар, за да улеснят притока на средства.
Предстоящото халвинг събитие е насрочено за 24 април 2024 г.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.