Въпреки че катализаторите на Биткойн през 2024 г. може да изглеждат като нещо от миналото, задкулисното програмиране е двигател на бъдещите потенциални печалби.
В исторически план BTC привлича вниманието на пазара предимно като актив от типа „купи и дръж“, което води до значителни печалби поради възприемането му като средство за съхранение на стойност. Блокчейнът обаче не е предложил на инвеститорите почти нищо извън това.“
Това поставя Биткойн на една крачка зад някои конкурентни мрежи, особено Етериум. В ETH инвеститорите могат да извършват транзакции с различни криптовалути, да се занимават с незаменяеми токени (NFT) и да участват в DeFi дейности.
Програмистите отдавна се стремят да разширят функционалността на Биткойн, а стартирането на протокола Ordinals миналата година даде нов тласък. Този протокол позволява на блокчейна да хоства дигитални данни извън BTC, включително NFT.
Надграждайки върху механизма Ordinals, въвеждането на BRC-20 токените позволи да се емитират нови криптовалути и да се търгуват директно в Биткойн блокчейна.
Въпреки ключовите технически разлики между Биткойн и Етериум, възпроизвеждането на функционалността на Етериум може потенциално да доведе до петкратно увеличение на стойността на Биткойн в рамките на няколко години, според Чен.
Тази прогноза се основава на общата блокирана стойност (TVL), или сумата на активите, заложени в протокола на Биткойн, която сега е приблизително сравнима с мястото, където се намираше TVL на Етериум преди параболичния му бум между 2020 и 2021 г.
В случая на Етериум новите DeFi функционалности и пускането на нови монети предизвикаха масивно покачване, като от върха до дъното ETH се покачи с 3,702%. За Биткойн все по-широкото приемане на токените BRC-20 може да бъде катализатор за подобен – макар и потенциално не толкова драматичен – подем.
„Въпреки по-голямата пазарна капитализация на Биткойн, той може да не преживее толкова метеоритен растеж, колкото ETH през 2020 г., предвид липсата на нисък базов ефект и по-строгите регулаторни условия. Освен това, дори един наполовина по-силен скок все още може да доведе до петкратно увеличение на стойността на Биткойн„, отбелязва Чен.
От въвеждането им през март досега са направени близо 67 млн. записа на BRC-20.
Тази популярност увеличи печалбите на крипто мaйнърите, които получават такси за копаенето на тези активи. Въпреки че таксите за транзакции обикновено не са били основен източник на приходи, скокът в активността променя перспективите на индустрията, според Брайън Райт, съпредседател на отдела за добив в Galaxy.
„Виждаме, че тези събития се случват, вероятно не трайно, но през годината ще има периоди, в които миньорите може да са по-печеливши, отколкото са очаквали, поради таксите за транзакции“, каза Райт в подкаста Galaxy Brain през април.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.