Биткойн (BTC) наскоро достигна безпрецедентен връх в Япония, като се покачи до рекордните 7,819,902 йени. Този скок се случи в рамките на по-широк икономически пейзаж, белязан от забележителни промени, включително спада на японската йена до най-ниското ѝ ниво спрямо долара от 33 години насам.
Освен това ръстът на чуждестранния туризъм, обусловен от отслабването на йената, допълнително допринася за сложната икономическа динамика.
Пазарните анализатори обясняват забележителното нарастване на стойността на BTC с множество фактори, включващи икономическата политика на Япония, тенденциите на световния пазар и ескалиращото приемане на дигиталните валути в Азиатско-тихоокеанския регион.
Историческият низходящ тренд на йената спрямо долара предизвика смесица от опасения и възможности в Япония. Това понижение беше засилено от стабилните данни за инфлацията в САЩ, които смекчиха очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ.
Вследствие на това японската валута премина прага от 150 йени за долар, което предизвика значителни вербални интервенции от страна на висшите валутни власти на Япония.
Последиците от този икономически пейзаж се простират отвъд традиционните финансови пазари, като оказват значително влияние върху оценката на дигиталните активи в Япония. Вследствие на това Биткойн се очертава като привлекателен начин за инвестиране за лица, които търсят убежище от обезценяването на йената.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.