Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови "смъртни акта" – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Тези некролози често се появяват по време на възходящи тенденции, което се наблюдаваше през 2017 г. и сега се повтаря. От 2010 г. насам Биткойн е обявяван за мъртъв 430 пъти.
Последните критики идват както от стари, така и от нови източници. Нобеловият лауреат по икономика Юджийн Фама постави под съмнение дългосрочната му жизнеспособност, а Анатолий Яковенко от Solana оспори неговата уместност на фона на нарастващите опасения за околната среда.
Питър Шиф, най-упорития критик на Биткойн, продължава да прогнозира неговия крах, като броят на негативните отзиви, написани от него, вече е 18.
Въпреки отрицателните реакции, пазарната капитализация на ВТС и институционалният интерес към него продължават да растат. По-скоро повтарящите се прогнози за провал изглежда подчертават устойчивостта на актива или, най-малко, способността му да остане в центъра на световното внимание.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.