Кризата с ликвидността и свързаните с нея събития около борсата за криптовалути FTX разтърсиха целия криптосектор до основи, включително водещата криптовалута - Биткойн (BTC), която никога не е била по-слаба.
По-конкретно, графиката на индекса на относителната сила (RSI) на Биткойн демонстрира, че флагманската криптовалута достигна най-ниския в историята месечен отчет на индекса от 40.5, както отбеляза на 10 ноември известният псевдоанонимен експерт по крипто търговия „PlanB“.
Както се оказва, относителната сила на най-голямата криптовалута е спаднала под предишното си историческо дъно, което беше регистрирано през юни 2022 г., когато възлизаше на 43.7, почти 60% под месечната най-висока стойност.
Междувременно средносрочните притежатели на Биткойн, които са закупили токена преди три до шест месеца, изпращат своите BTC със засилени темпове, което представлява мечи сигнал, както потвърди анализатор на CryptoQuant на 11 ноември.
Към момента на публикуване Биткойн се бори да се задържи над нивото от $17,000 – като към момента на публикуване се търгува около $16,800 с 19% загуби за седмицата, като прави 2.7% загуби за деня.
В същото време друг псевдоанонимен анализатор, Moustache, отбеляза, че текущите ценови действия на Биткойн до момента са „само повторен мечи тест на юнските дъна“ от $17,600.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) и фондовия пазар се възстановяват
В същото време възстановяването на Биткойн беше предизвикано от данните за индекса на потребителските цени (CPI) за октомври, които излязоха по-ниски от очакваното като инфлацията нарасна със 7.7% вместо очакваните 8% и по-ниско от септемврийското повишение на цените с 8.2%.
В резултат на това токените добавиха $15 милиарда към преди това спадащата си пазарна капитализация само за 15 минути след като резултатите от CPI станаха публични, спирайки спадовете, които подтискаха цените на криптовалутите в продължение на няколко дни.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?