С популяризирането на Биткойн виждаме значително движение от страна на крипто ентусиастите за по-широко приемане.
Откакто Биткойн започна да добива сцепление все повече от нейните поддръжници лансират идеята тя да бъде използвана като резервен актив за компании, алтернатива на фиатните валути, а вече и световна резервна валута.
Историята сочи, че има динамика в това отношение и средно на 90 години виждаме нов претендент. Щатският долар се е задържал 77 години досега.
В допълнение можем да видим как доминантната сила която стои зад всяка световна резервна валута, преминава през определен цикъл на развитие, състоящ се от следните етапи, изобразени на долната графика:
1 – Силно лидерство
2 – Изобретателност
3 – Образование
4 – Силна култура
5 – Добро разпределение на ресурсите
6 – Силна конкурентоспособност
7 – Прираст на приходите
8 – Силни пазари и финансови центрове
След като достигне пик, въпросната държава или империя продължава със следните стъпки:
9 – Спад на продуктивността
10 – Пренатоварване
11 – Спад на конкурентоспособността
12 – Разширяващи се разлики в благосъстоянието на различните класи
13 – Голям дълг
14 – Принтиране на пари
15 – Вътрешни конфликти
16 – Загуба на резервна валута
17 – Слабо лидерство
18 – Революция
Докато тези стъпки описват този цикъл много генерално, те дават добра рамка за разглеждане на текущото положение. Въпросът е – на кой етап е САЩ?
Щатският долар е загубил 97% от покупателната си сила от създаването на Федералния резерв. САЩ принтира безумни количества USD, за да финансира войни и кризисни ситуации, което обезценява долара. Друг начин да се разглежда е, че харчат повече, отколкото генерират и принтират разликата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Мечият пазар почти се изчерпа, твърди директора на deVere Group
Америка налага санкции на нации само защото не искат да използват тяхната девалвираща валута. Милиони по цял свят биват ощетени от тези действие, като граждани на Венецуела, Куба, Русия и Иран не могат да имат доларови сметки и биват изключени от системата на световната резервна валута. Това не е демократизирана монетарна система.
Ако валутата на друга държава, например Иран, беше световна резервна валута, ситуацията щеше да е същата, просто обърната – Иран налагат санкции на САЩ, за да не могат да участват в монетарната система, защото те са „лошите“. Световната резервна валута трябва да е нетруална и еманципирана от политика и военна конфликти.
Биткойн е валута, която работи без да има нужда от доверие между различните страни, за да функционира. Той е монетарна система без цензура и не подлежи на инфлация по същите безумни механизми, които ограбват и смаляват средната класа от десетилетия (ако не столетия). Биткойн е по-добър от златото и няма нужда от тромава бюрокрация, за да функционира – той е безграничен и неутрален.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.