Биткойн (BTC) отбеляза спад, след като бе дадена зелена светлина на спот BTC борсово търгуван фонд (ETF), който не успя да отговори на предварителното очакване за одобрение.
След регулаторното одобрение Биткойн първоначално достигна границата от $49,000, но след това коригира и в момента се колебае над прага на подкрепа от $42,000.
Разпродажбата доведе до значително намаляване на пазарната капитализация на Биткойн с малко над $83 милиарда в рамките на пет дни след одобрението на ETF.
На 10 януари водещата криптовалута можеше да се похвали с пазарна капитализация от $915.71 милиарда, като към настоящия момент отразява почти 10% спад до $831.8 милиарда.
Забележително е, че на 11 януари пазарната капитализация за кратко се повиши до $954.6 милиарда, преди разпродажбата да набере скорост. Неуспехът на Биткойн да се възползва от ентусиазма на ETF предизвика въпроси относно необходимостта от такива финансови продукти.
Анализирайки траекторията на Биткойн, експертът по търговия Алън Сантана, в публикация в TradingView на 14 януари, предложи прозрения за предстоящите дни. Експертът отбеляза, че Биткойн затвори седмичната свещ като обърнат чук – мечи модел на свещник, който обикновено се появява в горната част на тренда за потвърждение.
Сигналът набра сила с голям обем и потвърждение, което накара анализатора да оцени потенциала за корекция на приблизително 95/96% вероятност.
За да подкрепи тази вероятност, експертът се задълбочи в миналото представяне на Биткойн, като наблегна на значителен връх през декември 2023 г., напомнящ на бичата вълна, наблюдавана през февруари 2021 г.
Сантана посочи ключови индикатори, като например седмичния индекс на относителната сила (RSI), който става „свръхпокупен“ със заоблен връх или модел на обърната чаша. Той също така изтъкна дългосрочния по-нисък връх през декември 2023 г. в сравнение с януари 2021 г., което показва потенциална слабост.
Освен това анализаторът очерта конкретни цели за Биткойн по време на мечата фаза, включително тестване на нивата на подкрепа при седмичната експоненциална пълзяща средна (EMA) 50 (около $32,000), седмичната пълзяща средна 200 (около $30,000), експоненциалната пълзяща средна 200 (около $27,000) и експоненциалната пълзяща средна 300 (около $23,800).
Той също така повдигна въпроса за възможността за изненадващо движение, като фитилът достигне $20,000.
Въпреки мечата перспектива Сантана запази оптимизма си относно потенциалните възможности, като предположи, че тази корекция може да проправи пътя за благоприятна възможност за покупки, потенциално последната за 2024 г.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.