Малко след като Джим Креймър, известен като водещ на предаването "Mad Money" по CNBC, изрази вярата си в устойчивостта на BTC на 2 януари, основната криптовалута, заедно с няколко други, се сблъска със забележителен спад.
Биткойн (BTC) бързо спадна от над $45,000 до под $42,000 в рамките на няколко минути, което доведе до спад на пазарната капитализация от около $890 милиарда до $830 милиарда и изтри около $60 милиарда. Понастоящем криптовалутата се колебае около $43,100.
Други значими криптовалути като Етериум (ETH), XRP, Solana (SOL) и Binance Coin (BNB) също се сблъскаха с резки и значителни ценови спадове на 3 януари, което доведе до ликвидиране на около $540 милиона от крипто пазара само за няколко часа.
Джим Креймър, който обикновено е песимист по отношение на криптовалутите, показа по-мека позиция по отношение на BTC в неотдавнашната си изява поради нарастващото очакване Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) потенциално да одобри спот Биткойн борсово търгуван фонд (ETF) в началото на януари 2024 г., след множество откази през годините.
От началото на годината разговорите за това одобрение се засилиха. Макар че според някои доклади това може да се случи в първите дни на 2024 г., Елинор Терет от Fox Business предупреди, че въз основа на нейните прозрения съобщението може да не дойде преди 4 или 5 януари.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.