Биткойн (BTC) достигна впечатляващи нови върхове през 2024 г., достигайки критичната граница от $70,000 след продължителен период на странична търговия.
Въпреки това криптовалутата изпитва значителни колебания, като от време на време се случват резки корекции.
Известният анализатор на криптовалути Майкъл Ван де Поуп подчертава настоящите пазарни нагласи, като отбелязва, че Биткойн се намира във фаза на натрупване и все още набира скорост.
Той подчертава, че въпреки високите лихвени проценти, които пренасочват инвестициите от по-рискови активи като криптовалутите към държавни облигации с нарастваща доходност, за Биткойн остават бичи перспективи. Той изтъкна, че макар Биткойн да постига номинални рекорди, тези цифри не отчитат инфлацията, което означава, че BTC реално не поставя нови рекорди.
Ван де Поуп спомена, че паричното предлагане М2 – ключов показател, който преди това е корелирал с цената на Биткойн – се увеличава. Ако тази тенденция се запази, тя може да повиши ликвидността на пазара и да привлече инвеститорите обратно към рискови активи като Биткойн, тъй като те търсят алтернативи в условията на инфлация.
Освен това той отбеляза, че предстоящите макроикономически събития, включително промените в политиката на Федералния резерв, усилията на страните от БРИКС за създаване на алтернативна валута, потенциалът за президентство на Тръмп и нарастващият приток на средства в борсово търгуваните фондове (ETF) за Биткойн, могат да послужат като бичи катализатори.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.