На фона на засилващия се глобален контрол и икономическите санкции, насочени към Русия, Binance, най-голямата крипто борса в света, обмисля пълно оттегляне от руския пазар.
С ескалацията на международното напрежение гигантът в областта на криптовалутите цели да се дистанцира от всякакво участие в улесняването на незаконни транзакции за руски лица.
Взаимодействието на Binance с Русия се сблъска с бурни води през последните месеци. След действията на Русия в Украйна борсата обяви намаляване на дейността си на руска територия. Този ход изглеждаше в съответствие със строгите директиви за санкции на Европейския съюз.
Въпреки това около действителното прилагане на тези ограничения от страна на Binance витаят съмнения. Критиците изразиха загриженост относно сложната посредническа система на компанията, като предположиха, че тя може да предлага потенциален път за санкционираните руски субекти да преобразуват тайно средствата си в дялове на Binance.
Сериозността на тези последици беше подчертана, когато стана ясно, че платформата за плащания на Binance е включила големи руски банки, на които са наложени санкции, като Rosbank и Tinkoff Bank, като реален избор за плащане.
Тези асоциации не останаха незабелязани, което накара Министерството на финансите на САЩ да изрази сериозни опасения относно потенциалното използване на тези платформи за заобикаляне на санкциите.
Binance инициира по-строги мерки в операциите си в Русия, за да се дистанцира от тези спорни твърдения. В неотдавнашно съобщение до потребителите беше описано ограничението за peer-to-peer търговия в рамките на Русия. Актуализираните насоки изискват от потребителите да обменят дигитални токени само за рубли, като се премахват други валутни опции.
Освен това борсата прекрати отношенията с няколко руски банки, включени в черния списък на своята P2P платформа. Въпреки че това действие се разглежда като проактивна стъпка за разграничаване от всяко потенциално нарушение на санкциите, то подчертава мащаба на предизвикателството, пред което е изправена Binance, за да поддържа легитимността на своите операции.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.