В разгара на съдебното дело, заведено от Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) за предполагаеми нарушения при търговията, Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, и главният изпълнителен директор Чанпен "CZ" Джао бяха съдени отново.
Този път срещу Binance, CZ и трима крипто инфлуенсъри е подаден иск за $1 милиард за популяризиране на нерегистрирани ценни книжа. Адвокатска кантора „Московиц“ и Boies Schiller Flexner подадоха иска в Южния окръг на Флорида на 31 март, като твърдят, че Binance е търгувала с нерегистрирани ценни книжа и е плащала на инфлуенсъри за незаконното им популяризиране.
В иска се твърди, че борсата и тримата инфлуенсъри – звездата от НБА Маями Хийт Джими Бътлър и ютубърите Греъм Стефан и Бен Армстронг (BitBoy Crypto) – са отговорни за вредите, причинени на инвеститорите.
В иска се твърди, че Binance насърчава продажбата на нерегистрирана ценна книга, което е класически пример за централизирана борса. Въпреки че само трима американски граждани са завели иска, в иска се посочва, че „милиони“ хора биха могли да получат обезщетение.
Адвокатската кантора също така планира да добави още влиятелни лица от Binance към иска при бъдещи подавания.
В иска се твърди, че промоутърите и борсите, които улесняват сделките с такива активи, са отговорни за загубите на клиентите. В него също така се твърди, че инвеститорите не са длъжни да доказват, че са били повлияни от рекламите. Въпреки че в този иск се твърди, че инвеститорите са претърпели значителни загуби, в предишния иск срещу Voyager се твърди, че инфлуенсърите, които промотират нерегистрирани ценни книжа, носят отговорност за загубите на клиентите.
READ MORE: Възходи и падения на Биткойн: Поглед към движението на цените и пазарните тенденции
Освен това Financial Times съобщи, че CZ и други висши ръководители на Binance са прикривали връзките на крипто борсата с Китай. В доклада се твърди, че през ноември 2017 г. CZ е заявил в група за съобщения на компанията, че „Вече не публикуваме адресите на нашите офиси … хората в Китай могат директно да кажат, че нашият офис не е в Китай“.
Binance потвърди, че компанията не работи в Китай и няма технологии, включително сървъри или данни, базирани в Китай. Борсата уточни, че нейните 8,000 служители на пълно работно време живеят в Европа, Северна и Южна Америка, Близкия изток, Африка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Искът за $1 милиард увеличава правните предизвикателства пред Binance, която продължава да се сблъсква с проверки от страна на регулаторните органи по целия свят. Растежът на крипто индустрията доведе до повишено внимание от страна на регулаторите, а размерът и влиянието на Binance в индустрията я превърнаха в обект на особено внимание от страна на регулаторите.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.