Barclays подаде две заявки за патент, свързани с прехвърлянето на цифрова валута и блокчейн съхранение на данни, публикувани от 19-ти юли на Патентното ведомство на САЩ (USPTO).
Първият патент описва система за прехвърляне на цифрова валута от платец към получател, която сигурно удостоверява самоличността и на двамата, както и валидирането и записването на транзакции, използвайки криптография с публичен ключ и дигитален леджър на валутата.
Освен прехвърлянето на валута, патентът продължава да описва широк спектър от случаи на използване за надеждно и лично обработване на данни, използвайки блокчейн система. Една илюстрация очертава как молбите и атестациите могат да бъдат проверени в блокчейн, използвайки примера с кредитно състояние и застрахователни искове.
Barclays предвижда потенциалните бенефициенти на такава система да бъдат физически лица, власти, предприятия и банки, както и обекти, на които може да бъде предоставен цифров портфейл, като например точка „Интернет на нещата“ (IoT). Патентът по-нататък очертава изгодната стъпка от използването на Merkle Tree Structure за съхраняване на блокове, за да се постигне максимална ефективност и улесняване на валидирането на данните.
Вторият патент се отнася по-тясно до съхраняването и одобряването на данни и искове, свързани с конкретни лица, като се използва валидирането на лични данни за проверките на Know Your Customer (KYC) като ключов пример.
Тази пролет имаше слухове, че Barclays оценява дали интересът на клиентите е достатъчен, за да гарантира създаването на специализирано бюро за търговия с криптовалути. Слуховете бяха опровергани от главния изпълнителен директор на Barclays Jes Staley, въпреки че банката продължава да помага на своите клиенти да уредят фючърсни договори Биткойн (BTC), които се предлагат на борси на деривати като CME Group Inc. и CBOE Global Markets Inc.
Barclays беше и първата банка от Обединеното кралство, която откри акаунт за обмен на криптовалути като сключи сделка с основната американска банкова борса и доставчик на портфейли Coinbase през март.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.