Някои експерти са разделени по отношение на неотдавнашните спекулации, свързани с потенциалното намаляване на статута на щатския долар като световна резервна валута.
Докато някои смятат тези опасения за преувеличени и преждевременни, други виждат съществена заплаха за продължаващото господство на щатския долар.
Линет Занг, главен пазарен анализатор в ITM Trading, е убедена, че дедоларизацията – движението, целящо намаляване на зависимостта от щатския долар като основна световна валута – вече е в ход. Занг прогнозира, че американският долар е на път да загуби дългогодишната си позиция на водеща резервна валута в света.
В разговор с Даниела Камбоне, водеща в Stansberry Research, Занг изрази своето мнение, заявявайки:
Банковата криза не е разрешена. Може би са приложени временни мерки за смекчаване на ситуацията, които създават фалшиво чувство за сигурност и укрепват доверието на потребителите. Тази ситуация обаче е изградена върху основата на лъжи.
Въпреки че през 2023 г. американският долар отбеляза лек спад и отстъпи позиции на други валути, той „остава близо до най-високата си стойност през последното десетилетие спрямо валутите на търговските партньори на САЩ„, според анализ на Charles Schwab. Щатският долар все още запазва ролята си на основна валута за световната търговия и финансовите транзакции, като се възползва от най-стабилните финансови пазари в света.
Въпреки това опасенията за продължаващата инфлация, държавния дълг, банковите фалити, потенциалното въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC) и опасенията за бъдещо влошаване на фискалната ситуация карат много американци да търсят алтернативни начини за инвестиране, за да се подготвят за потенциалните предизвикателства пред тях.
Тя добави:
Препоръчвам ви да вземете проактивни мерки и да организирате делата си, защото сме в разгара на значителна криза. Това не може да се отрече… Това не е просто крахът на американския долар, това е сривът на цялата финансова, парична и обществена рамка.
Занг посъветва инвеститорите да търсят активи с история на стабилност, устойчивост извън традиционната система и способност да запазят стойността и покупателната си способност. От гледна точка на Занг това насочва към инвестиране в злато.
„Причината за натрупването на значителни златни резерви от страна на централните банки е да поддържат влиянието си в условията на предстояща промяна„, обясни тя, добавяйки „това е същата причина, поради която се застъпвам за златото.“
Въпреки че самото злато изпитва колебания в цените, които се влияят от предлагането, търсенето, икономическите условия и настроенията на инвеститорите, неговата трайна стойност се е запазила през икономическите и политическите сътресения, както и през девалвациите на валутите. Златото е запазило ролята си на средство за съхранение на стойност в продължение на векове.
Историческата трайност на златото и способността му да запазва стойността си във времето вдъхват увереност на инвеститорите. Въпреки че златото не генерира доход като традиционните инвестиции като акции или облигации, то служи като доказан хедж срещу инфлацията поради ограниченото си производство в сравнение с фиатните валути (емитирани от правителството валути, които не са обезпечени с материални активи).
Занг препоръча:
Помислете за придобиване на активи, за които вярвате, че ще запазят стойността си… Този принцип е признат в продължение на хилядолетия… и златото постоянно е било търсено. Кой друг актив може да твърди същото?
Източник: YahooFinance
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.