Начало » Банковата криза през 2023 ще надмине срива от 2008 – Ето защо

Банковата криза през 2023 ще надмине срива от 2008 – Ето защо

09.05.2023 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Банковата криза през 2023 ще надмине срива от 2008 – Ето защо

Според икономиста Питър Сейнт Онж сегашната банкова криза е по-мащабна в сравнение със събитията, случили се преди около 15 години.

Очевидно е, че кризата е далеч от своя край. Сент Онж наскоро подчерта във видеоклип, че банковият сектор е претърпял по-големи загуби по отношение на активите, отколкото по време на световната финансова криза от 2008 г.

Сент Онж съветва инвеститорите да очакват допълнителни сривове, въпреки че Федералният резерв е направил изявления, които сочат обратното.

В отговор на потвърждението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, че „банковата система на САЩ е сигурна и стабилна“, секторът преживя значителен спад. По-специално, акциите на PacWest, известен регионален кредитор, спаднаха с повече от 50% на вторичния пазар.

В допълнение към неотдавнашния срив на First Republic, банковият срив през 2023 г. официално надмина срива от 2008 г. по отношение на унищожените активи. Тази ирония се дължи на нашата уж „стабилна и устойчива“ банкова система.

Според Сейнт Онж сривът на First Republic и други банки представлява само върха на айсберга.

Правейки паралели с банковата криза от 2008 г., той прогнозира, че стотици банки ще фалират през следващите 12 месеца, тъй като икономиката изпитва последиците от агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през последната година.

Това, което засилва безпокойството, е, че въз основа на събитията от 2008 г. тези първоначални сривове са само началото – прелюдия към значително намаляване на броя на банките, изпитващи затруднения.

В груби цифри през 2008 г. в САЩ фалираха 25 банки, а през следващите четири години – общо 440. Това се равнява на средно 110 банки годишно в сравнение със само две банки годишно преди кризата.

Следователно тепърва ще станем свидетели на пълния мащаб на това, което ни очаква.

Обикновено повишаването на лихвените проценти отнема 12-18 месеца, за да окаже значително въздействие върху икономиката, а в момента сме само на шест месеца от този период.

Като го сравняваме с кризата от 2008 г., истинската буря се очаква да настъпи едва след година. Настоящите обстоятелства са само първоначалните индикации за предстоящ ураган.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Саудитска Арабия отлага присъединяването си – ето защо

Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.

11.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво трябва да знаете за следващата дискусия на SEC относно криптовалутите

Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.

10.05.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase става първата борса в САЩ, която предлага крипто фючърси 24/7

Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.

10.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Етериум: Фондация разпределя $32 милиона между 100 проекта

Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.

10.05.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Банковата криза през 2023 ще надмине срива от 2008 – Ето защо”
  1. Dani_2077,

    Изобщо НЕ е зле или опасно – гнилите 🍎 трябва да бъдат отстранявани 🤷🏻‍♂️.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.