Джордан Белфорт, познат като "Вълкът от Уолстрийт", сподели мнението си за срива на FTX и ролята на нейния основател Сам Банкман-Фрийд (SBF).
Според Белфорт, след като е наблюдавал поведението на бившия главен изпълнителен директор на FTX, той смята, че сривът вероятно е бил умишлен, заяви той по време на интервю за Fox News на 17 ноември.
В същото време Белфорт определи Банкман-Фрийд като социопат, тъй като срещу него са повдигнати обвинения в присвояване на средства на клиенти, като същевременно предупреди, че бизнес моделът на FTX може да е бил схема за „pump and dump“.
Този човек е социопат. Искам да кажа, че той е луд.
[…] Това е много по-дълбоко, отколкото виждаме в момента. Искам да кажа, че това със сигурност е предварително планирано.
Белфорт зададе въпроса защо поддръжниците на борсата не са забелязали никакви тревожни признаци.
В края на краищата това е по-скоро [колежанска история], отколкото истински бизнес. Мисля обаче, че по-обезпокоителното нещо е фактът, че всички тези хедж фондове от висшата лига и инвестиционни фондове не са забелязали това, което е толкова очевидно.
[…] Знаете ли, всички тези огромни компании инвестират въпреки тези очевидни предупредителни знаци там.
Освен това Белфорт твърди, че всички решения на Банкман-Фрийд могат да бъдат считани като лудост, като същевременно предизвика регулаторите да се съсредоточат върху клиентите, които са загубили пари при срива на борсата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво ще изстреля Биткойн (BTC) – Т. Дрейпър
Сривът на FTX доведе до корекция на пазара, като повечето активи загубиха значителна част от стойността си.
В тази насока Белфорт по-рано беше споделил няколко съвета за оцеляване на крипто зимата.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.