Службата на валутния контролер (OCC), регулаторният орган на САЩ, който отговаря за надзора на националните банки, обяви, че американските банки вече могат да се занимават с конкретни дейности, свързани с крипто, без предварително одобрение.
На банките вече е разрешено да съхраняват цифрови активи, да участват в операции със стабилни монети и да служат като валидатори на Proof-of-Stake блокчейн.
Това бележи промяна в сравнение с политиките от времето на Байдън, които изискваха от банките да поискат регулаторно разрешение, преди да се ангажират с крипто. Изпълняващият длъжността финансов контрольор Родни Худ подчерта, че макар банките да разполагат с повече свобода, те трябва да поддържат строг контрол върху управлението на риска, подобно на традиционните банкови дейности.
Крипто индустрията приветства новината. Ник Картър я нарече „най-голямата новина на деня“, а Александър Гривобяви “Сбогом, операция „Choke POint 2.0“. Съобщението съвпадна с крипто срещата на върха в Белия доми последва изпълнителната заповед на президента Тръмп за създаване на стратегически резерв за Биткойн.
Въпреки това Кейтлин Лонг, основател на Custodia Bank, предупреди, че регулаторната битка не е приключила, докато Федералният резерв и FDIC не отменят своите антикрипто насоки и Custodia не си осигури главна сметка на Фед.
Това решение бележи важна стъпка към интегрирането на криптовалутите в банковата система на САЩ.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.