Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Зад заглавията се крие по-дълбока история за променящите се настроения, нарастващата несигурност и тихата подготовка за това, което може да бъде бурна година напред.
На фона на пазарните сътресения, предизвикани от митата на президента Тръмп, водещите финансови институции – JPMorgan, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley и Citigroup – отчетоха солидни печалби за първото тримесечие. Нестабилните пазари, водени от първоначалното въвеждане на мита през февруари и март, доведоха до неочаквани приходи от търговия, които скочиха със 17%, надхвърляйки $36 милиарда. Като цяло групата изтегли $35 милиарда печалба, отбелязвайки забележителен ръст от 13% на годишна база.
Потребителите засега продължават да харчат, а предприятията изглеждат стабилни, предлагайки известно облекзение, че икономиката не се е огънала под ранния търговски натиск. Все пак нито един от основните играчи на Уолстрийт не предоставя актуализирани прогнози за печалбите, което отразява споделеното безпокойство относно това, което предстои – особено след ескалацията на митата от Тръмп в началото на април, която предизвика резки разпродажби на акции и облигации след приключването на тримесечието.
Въпреки че някои анализатори изразиха изненада от силата на резултатите, те предупредиха, че голяма част от представянето на финансовия сектор зависи от яснотата на бъдещата политика. Майк Мейо от Wells Fargo отбеляза, че настоящите икономически затруднения все още могат да бъдат преодолени – при условие че администрацията предприеме бързи действия, за да предостави обещаното регулаторно облекчение за банките.
И все пак оптимизмът не е цялостен. Шефът на Goldman Sachs Дейвид Соломон предупреди, че рискът от рецесия нараства, докато Джейми Даймън от JPMorgan твърди, че очаква значителни сътресения. При такъв сценарий както печалбите, така и цените на акциите могат да претърпят удар.
В същото време личности като Джейн Фрейзър от Citigroup и Брайън Мойнихан от Bank of America имат по-оптимистична нагласа. Фрейзър посочи трайната сила на икономиката на САЩ, дори и в лицето на структурни промени. Мойнихан също подчерта продължаващия импулс на потребителите и корпоративната рентабилност, въпреки че призна, че перспективите са мътни, отбелязвайки:
Никой няма перфектна визия.
Отделите за инвестиционно банкиране, изненадващо, не се поколебаха. Въпреки очакванията за забавяне, няколко компании отчетоха ръст на приходите. Въпреки че някои сделки бяха отложени, Тед Пик от Morgan Stanley смята, че настроението е по-скоро на временно притеснения, отколкото на дългосрочни затруднения, твърдейки:
. Това е пауза, а не колапс.
В подготовка за потенциален икономически стрес, JPMorgan, BofA, Citi и Wells Fargo заделиха $8.4 милиарда резерв за възможни загуби по заеми – близо една трета повече от година по-рано. Посланието: Сега нещата са стабилни, но никой не очаква спокойни времена.
Кен Леон от CFRA Research заяви:
Ние не сме преодоляли проблемите. Нещата ще останат неравномерни – и това се отразява на всички.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.