Банката за международни разплащания (BIS) въведе нови правила, които могат да окажат значително въздействие върху стабилни монети като USDT на Tether и USDC на Circle, които работят с публични блокчейн вериги.
На 17 юли Базелският комитет за банков надзор публикува доклад, в който подробно се описват новите изисквания за експозициите на банките към крипто активи. Сега банките трябва да предоставят подробни данни за своите крипто дейности и да отговарят на строги стандарти за ликвидност.
BIS затегна критериите за стабилните монети, които отговарят на условията за благоприятно регулаторно третиране от „Група 1б“, като вероятно ще наложи по-строг контрол върху USDT и USDC.
Това развитие на събитията съвпада с публикуването на консултантски документи от страна на паричния орган на Хонконг относно лицензионния режим за стабилни монети. Лидерите в сектора изразиха загриженост, като главният изпълнителен директор на Custodia Bank, Кейтлин Лонг разкритикува BIS за изключването на публичните блокчейн стабилни монети и благоприятстването на лицензираните такива. Тя предположи, че САЩ може да не последват тези нови насоки.
За разлика от това, на неотдавнашно събитие на Coinbase, ръководителят на отдела за дигитални активи на BlackRock изрази предпочитание към публичните блокчейн вериги пред частните. Насоките на BIS обаче насърчават банките да използват оторизирани стабилни монети като JPMCoin на JPMorgan. Съобщава се, че State Street също планира да пусне стабилна монета, което потенциално допълнително ще оспори пазарната позиция на публичните блокчейн стабилни монети.
Елионор Терет от Fox Business съобщи, че окончателните насоки на BIS изключват USDC и други публични блокчейн стабилни монети от първоначално предложената благоприятна регулаторна категория.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.