Банката на Русия обяви, че ще тества дигитална рубла през 2022 г., което прави поредното голямо правителство да навлиза в територията на CBDC.
Първият заместник-управител Олга Скоробогатова каза, че през декември на пресконференция ще бъде създаден прототип на дигиталната рубла. Активът, базиран на DLT, вероятно ще използва отворен код, който ще има централизиран контрол от банката.
Скоробогатова каза:
Разглеждахме много проекти и много биха искали да кажат, че имат готов за употреба продукт, но [не] работят за дигиталната рубла.
Официалният профил на банката в Twitter разкри плана на 8-ми април.
Пресс-конференция первого заместителя Председателя Банка России Ольги Скоробогатовой и заместителя Председателя Банка России Алексея Заботкина, посвященная концепции цифрового рубля https://t.co/zRAXMtFvSB
— Банк России (@bank_of_russia) April 8, 2021
Русия проучва CBDC от известно време и последният доклад е резултат от обратна връзка и вътрешни дискусии. Той също така ще въведе търговските банки и институции в пилотната програма. Предишни доклади предполагаха, че дигиталните валути могат дори да изпреварят SWIFT.
Той функционира в многостепенна система, така че централната банка ще отваря портфейли за търговските банки за съхранение на дигитални рубли. След това тези банки ще отворят портфейли за клиенти. Смарт договори също ще бъдат фокус, тъй като банката иска условните транзакции да бъдат опция.
Докладът също така отбелязва, че дигиталните рубли винаги ще бъдат притежавани от крайните потребители. В случай на банкрут на банка, портфейлите все още ще бъдат достъпни чрез други институции.
Сега Русия официално заяви намерението си да пусне дигитална рубла. Въпреки че не е определена точна дата, в която CBDC ще стартира извън пилотните програми, намерението е ясно. Не иска да остане назад във финтех състезанието, което вече включва няколко големи развити държави.
Китай води начело, като страната е провела няколко успешни CBDC пилоти. Като цяло Китай иска да използва DLT, за да дигитализира икономиката си, като властите разработват блокчейн стратегия за десетилетието.
Други големи сили, тестващи CBDC, са Франция, Япония, Австралия и Швеция – макар че всъщност списъкът е много по-голям. Внезапният интерес към CBDC беше подтикнат от поскъпването на Биткойн и проучването на предимствата на дигитализираните валути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.