В нов епизод от дългогодишната битка между Централната банка на Русия (ЦБР) и Министерството на финансите на страната представители на първата критикуват идеята на втората за подкрепа на стабилните монети, които някои частни инвеститори се опитват да пуснат в страната.
Според местни медии неназован представител на централната банка е отхвърлил разговорите за базирани в Русия стабилни монети, започнати миналата седмица от директора на департамента за финансова политика на Министерството на финансите Иван Чебесков.
Тогава Чебесков е изразил подкрепата на своето министерство за създаването на стабилни монети, обвързани с активи като „рублата, златото, петрола или зърното„. Той нарече това „правилен път за развитие на нови технологии” и призова частните компании да изпробват този вид финансов инструмент, ако намерят за необходимо.
Говорителят на ЦБР заяви, че частните стабилни монети „се характеризират с по-високи рискове„, тъй като пулът от базови активи не принадлежи на емитента. Те също така заявиха, че няма гаранция за обратно изкупуване по номинал от страна на емитента и цената на стабилните монети не е наистина стабилна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Най-рядкото уиски в света ще бъде продадено като NFT
В унисон с традиционното съобщение на ЦБР представителят на банката отбеляза, че рублата остава единственият законен метод за плащане в страната и заяви вярата си в дигиталната рубла, „съчетаваща всички предимства на дигиталните плащания и надеждността на националната валута„. Както понякога подчертават местните експерти в бранша, проектът за дигитална валута на централната банка е в основата на подозрителността на ЦБР към всички частни криптовалути.
На 29 юни ръководителят на отдела за финансови технологии на ЦБР Кирил Пронин призна възможността за легализиране на криптодобива при определени условия, а именно износ на всички добити активи на чуждестранни борси. Иван Чебешков от Министерството на финансите не пропусна да изрази несъгласие, като отбеляза настоящите геополитически предизвикателства пред руските миньори, които искат да продават криптовалутите си в чужбина.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
DeFi инициативата, свързана със семейството на Тръмп, World Liberty Financial (WLFI), планира да разпространи нова стабилна монета сред своята общност като част от тест на своята airdrop система.
През март инфлацията сякаш се успокои, което осигури на инвеститорите краткотрайно облекчение – макар че това спокойствие може да не продължи дълго.
Ripple засилва присъствието си в традиционните финанси с придобиването на Hidden Road – брокерска платформа за първокласни услуги, обслужваща институционални клиенти.
Тайван обвини Китай, че използва усъвършенствани моедели на изкуствен интелект, за да разпространяват разногласия, насочени към дестабилизиране.