Централната банка на Канада, операторът на фондовата борса в Торонто TMX Group и организацията с нестопанска цел Payments Canada, завършили тестове показващи,че блокчейн, могат да се използват за незабавен сетълмент на ценни книжа, съобщи Ройтерс днес, 11-ти май.
Трите компании стигнаха до заключението, че технологията, разработена първоначално за криптовалути като Биткойн (BTC), може да се използва за автоматизиране на сетълмента на ценни книжа в реално време. Както паричните средства, така и активите могат ефективно да бъдат монетизирани за незабавен обмен. Гери Гаец, президент и главен изпълнителен директор на Payments Canada, заяви пред Ройтерс:
„Това показва, че е възможно да се доставят плащания по начин, който никога не е бил правен преди – чрез директна размяна на парични средства от купувачи до продавачи, което води до незабавни споразумения.“
Пилотният блокчейн, наречен „Project Jasper“, бе обявен за първи път през 2016 г., а последната му фаза стартира в края на миналата година. Въпреки това, старшият специален директор на Банката на Канада, Скот Хендри, изрази съмненията си относно предимствата, които системата би могла да предложи от гледна точка на спестяване на разходи. Ройтерс цитира Хендри на конференция в Торонто в четвъртък:
„Все още не сме сигурни, след като направихме тази работа, че има значителни спестявания, които могат да бъдат постигнати за участниците. Не е ясно, че всички участници дилъри и банки ще получат значителна полза от тази система за сетълмент. „
Тази седмица пилотът на Ripple, Xrapid за решение на ликвидността система за брутен сетълмент в реално време на основата на блокчейн, получи положителни резултати от финансовите институции, които отчитат спестявания от 40-70% и подобрени скорости на транзакциите. JPMorgan също така е подал патент в САЩ за мрежа за партньорски плащания, която ще използва блокчейн технология за вътрешнобанкови и междубанкови разплащания.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.