Документът, написан от Алекси Грим, съветник по цифровизацията и ръководител на процеса на Дигитална Централна Банка в отдел "Финансова стабилност и статистика".
Целта му е да обясни как фундаменталната природа на криптовалутите „показва колко зле е разбрана концепцията за самите пари, която е днес и как интернет и социалните медии“ объркаха нашето чувство за реалност и фантазия“.
Според думи на Грим, криптовалутите не са реални валути, а „счетоводни системи за несъществуващи активи“. Той твърди, че технологиите на дигиталните счетоводни книги, като блокчейн, всъщност са същите като другите системи за водене на отчети, но тяхното изпълнение за крипто е „несвързано с фундаменталните характеристики на парите“:
За всички цели, тази книга е централизирана книга. Фактът, че има няколко синхронизирани копия от нея, разпределени в мрежа, няма значение, тъй като всеки един има същите данни.
Статията цитира няколко проучвания за биткойн и криптовалутите с относително негативни възгледи за крипто като спекулативен инструмент или балон, чиято „фундаментална стойност е нула“. Грим също дискредитира идеята за издадена цифрова валута от централната банка, отбелязвайки, че би означавало „на практика банкови сметки в централната банка“.
След това Грим задава въпроса „отново, какво са парите?„, Като отбелязва, че дефиницията се е променила с течение на времето, но че парите обикновено се описват като функциониращи като обменна единица и имат складова стойност и разчетна единица.
Според статията основният импулс за закупуване на криптовалути е или за престъпни дейности, създаващи чувство за общност, сигурност срещу „реално или въображаемо“ държавно потисничество и тръпката от търговия. След това Грим сравнява купуването на Биткойн с „нематериалната стойност“ за някои клиенти, които купуват „играчки, мода, изкуство, членство в клубове или огнестрелно оръжие“.
Миналата седмица бе публикувано обобщение на всички „FUD“ (Fear, Uncertainty Doubt) в криптоферата след създаването на биткойн, в което са описани многобройните сравнения с холандската „tulip mania“, както и за това колко пъти трябваше да е „умрял“ Биткойн до сега.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Canary Capital подаде заявление за регистрация на ETF в SEC.
Златото може да изчерпва силите си след неотдавнашното си покачване над $3,000, като техническите индикатори демонстрират признаци на изчерпване.
Регулаторните пречки пред стабилната монета на PayPal, PYUSD, бяха премахнати, след като SEC официално прекрати разследването си, без да предприеме никакви мерки.
Китай ускорява усилията си да превърне юана в доминираща валута в международната търговия, използвайки геополитическото напрежение и наложените от САЩ мита като трамплин, за да оспори дългогодишното господство на долара.