Банката на Америка (BoA) изчисли, че блокчейн може да бъде пазар за $7 милиарда и да даде значителен тласък на корпоративните гиганти като Microsoft и Amazon, съобщава CNBC на 2-ри октомври.
Докато анализаторите на BoA се въздържаха от поставянето на „времева марка“ на индустрията, която се превърна в голям адресируем пазар на няколко милиарда долара, те базираха изчисленията си на фигура, според която два процента от корпоративните сървъри ще бъдат използвани за изпълнение на блокчейн, за сметка на $5 500 годишно.
Изследователският анализатор на BoA Каш Ранган заяви пред CNBC, че технологията е подходяща за някои от най-големите корпорации в света, отбелязвайки например, че:
Amazon ще се възползва от нарастващото търсене на облачни услуги от прилагането на блокчейн, а подобреното проследяване на веригата за доставки трябва да направи операциите на Amazon за търговия на дребно, по-ефективни.
Ранган обаче подчерта, че макар и много от потенциалните случаи на използване на блокчейн са широко признати, „пълните продукти / услуги все още не са изградени и не се използват в производството“, оставяйки капацитета на технологията да генерира капитал в реалния свят, който все още е недоказан.
Ранган добави, че иновациите в системите на разпределени ledger-и могат да отнесат така наречените модели „софтуер като услуга“ (SaaS) до следващото ниво, като въведат „блокада като услуга“ (BaaS). изтъкнат пример, който гласи:
BaaS на Azure предлага услуги като интелигентни договори и други приложения на трети страни и трябва да се възползва от използването на блокчейн за увеличенията на Azure.
Сред останалите високопоставени бенефициенти, които ще се възползват от блокчейн, BoA включваше Oracle, IBM, Salesforce.com и VMware, както и основни играчи от индустрията за недвижими имоти и ипотечни кредити като Redfin, Zillow и Lendingtree.
Новите данни, публикувани в края на август, разкриха, че IBM се бори с китайския гигант за електронна търговия Alibaba за първото място в класацията на световните лидери по броя на свързаните с блокчейн патенти, които са подали до момента. Това лято технологичният гигант IBM затвори петгодишна сделка за $740 милиона с австралийското правителство, за да използва блокчейн за подобряване на сигурността на данните и автоматизацията във всички федерални отдели.
От своя страна Microsoft обяви за пръв път старта на своята платформа Azure Cloud Computing, базирана на Етериум, още през 2015 г. и продължава да подобрява продукта. Amazon Web Services (AWS) тази пролет въведе рамка за Етериум и Hyperledger Fabric, която позволява на потребителите да изграждат и управляват свои собствени, задвижвани от блокчейн, децентрализирани приложения (DApps).
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.