С разцвета на индустрията на криптовалутите по света и все по-широкото разпространение на дигиталните активи като Биткойн (BTC) някои държави се обръщат към тях, за да решат някои проблеми, които тормозят обществата им, включително Бахамските острови.
Всъщност министър-председателят на Бахамските острови Филип Дейвис обърна внимание на щетите, които страната му понася поради изменението на климата и обяви плановете си да насочи вниманието си към криптопространството за технологични иновации и намиране на начини за компенсиране на загубите на БВП, съобщи Пейдж МакКартни от The Nassau Guardian на 14 юли.
Обсъждайки икономическото развитие и инвестициите с министър-председателя на Сейнт Винсент и Гренадини Ралф Гонсалвес на срещата на върха „Конкордия и Америка“ през 2022 г., Дейвис изрази надежда, че световните лидери ще направят повече за намаляване на въглеродните емисии, които заплашват да унищожат островната държава „в рамките на следващите 30 години“.
Дейвис смята, че над 50 % от държавния дълг на Бахамските острови е пряк резултат от изменението на климата, причинено от индустриалните държави, както и от необходимостта да се „вземат заеми, за да се върне страната към нормалното ѝ състояние“.
По мнението на Дейвис криптовалутите имат потенциала да решат някои от проблемите, с които се сблъсква страната му вследствие на изменението на климата и индустриалното развитие. Както обяснява той:
„Сега ангажираме доброволните пазари и ще ги обвържем и с криптопространството, така че да продължим да въвеждаме иновации, за да видим как можем да имаме източници на приходи“, каза той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: $1.19 милиарда дефицит в баланса на криптозаемодателят Celsius
Накрая той подчерта, че:
Ние [признахме] пространството на крипто, признахме, че то е тук, за да остане, и че 20-те процента от БВП, които бях загубил поради намесата на индустриализирания свят, това беше начинът да ги заменим. Така че се насочих към крипто във финансовото пространство, а след това го свързах с един от другите последващи проблеми, пред които са изправени нашите малки островни държави за развитие, а именно последиците от изменението на климата.
Заслужава да се отбележи също така, че Бахамските острови са седалище на платформата за обмен на криптовалути FTX.
Заедно с финансовия и технологичен форум SALT на Антъни Скарамучи, FTX проведе ексклузивно събитие, наречено „Crypto Bahamas“, между 26 и 29 април, което събра 2,000 участници от криптоиндустрията.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Шон Невил, съосновател на Circle и настоящ изпълнителен директор на Catena Labs, стартира смело ново начинание, насочено към изграждането на финансова система, създадена специално за ерата на изкуствения интелект.
Ripple ускорява регионалните си амбиции с нов тласък в ОАЕ, сключвайки съюзи със Zand Bank и финтех стартъпа Mamo, за да разшири своята платежна блокчейн мрежа.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.