Тази седмица австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC) публикува своя корпоративен план за периода 2018-2022 г., в който посочи намерението си да увеличи контрола върху обмена на криптовалути и ICO.
ASIC, която регулира и контролира финансовата индустрия в Австралия, твърди, че макар крипто активите да представляват много малка част от глобалните активи, нарастването на популярността им изисква „засилен регулаторен мониторинг“.
Според корпоративния план ASIC твърди, че ще продължи да изследва продуктите, свързани с крипто и ICO, които представляват потенциална заплаха за инвеститорите поради „неправомерното поведение, което се улеснява от или чрез цифрови и / или кибер-базирани механизми“.
ASIC планира да се бори с този вид нарушения през 2018 и 2019 г. чрез прилагане на принципите за регулиране на доставчиците на пазарна инфраструктура за крипто обмен и наблюдение на нововъзникващи продукти, като например ICO и намеса, когато има лошо поведение и потенциална вреда за потребителите и инвеститори. „
Крипто борсите, които оперират понастоящем в Австралия, трябва да се придържат към правилата за изпиране на пари, борба с тероризма и регламенти за познаване на клиентите, въведени през април от Австралийския център за финансови разузнавателни агенции (AUSTRAC).
Това съобщение изглежда е кулминацията на много дебати около регулирането на цифровите валути в Австралия. През април ASIC разглеждаше прилагането на австралийски разпоредби в чуждестранни ICO, които приемат средства от австралийски инвеститори.
За разлика от това, през октомври 2017 г. бе съобщено, че Тони Ричардс, ръководител на отдел „Платежна политика“ на резервната банка на Австралия, заяви, че не вярва, че криптовалутите са повдигнали належащи регулаторни проблеми. Само няколко месеца по-рано австралийският парламент публикува на своя уебсайт проект, очертаващ правилата за борба с изпирането на пари и борбата с тероризма.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.