Лейбъристкото правителство на Австралия представи нов набор от правила, целящи да регулират крипто сектора, като включат платформи като борси и попечителски услуги в обхвата на съществуващите финансови разпоредби.
Това предложение идва точно в момент, когато страната се подготвя за провеждането на федерални избори, на които управляващата Лейбъристка партия ще бъде изправена пред конкуренцията на опозиционната Коалиция.
Новата рамка, очертана от Министерството на финансите на 21 март, има за цел да приложи подобни мерки за спазване на законодателството, каквито се прилагат в традиционните финансови сектори. Те включват изисквания за защита на клиентските активи, осигуряване на австралийски лиценз за финансови услуги и поддържане на минимални капиталови нива. Въпреки това, по-малките крипто платформи и нефинансовите дружества за дигитални активи ще бъдат освободени от разпоредбите.
Стабилните монети, като част от новите правила, ще попаднат в обхвата на Реформите за лицензиране на плащанията, но в някои случаи няма да бъдат третирани като традиционни финансови продукти, като някои стабилни монети и обвити токени ще бъдат изключени от регулаторния обхват.
Заедно с тези правила правителството на премиера Албанезе обеща да се заеме с въпроса за дебанкирането, който се превърна в предизвикателство за мнозина в крипто индустрията. Правителството също така планира да проучи потенциала на дигиталната валута на централната банка, като през 2025 г. се очаква да бъде създадена по-гъвкава среда за тестване на нови финансови продукти.
Докато Австралия очаква изборите, се спекулира, че промяната в ръководството може да повлияе на подхода на страната към крипто регулирането. Лидери в сектора като главния изпълнителен директор на BTC Markets Каролин Боулър и Джонатън Милър от Kraken Australia приветстваха рамката, но призоваха за по-ясни подробности относно изискванията за капиталова адекватност и попечителство, за да се гарантира, че Австралия ще остане конкурентоспособна на световния пазар.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.