През 2023 г. австралийското правителство планира да създаде рамка за лицензиране и регулиране на доставчиците на крипто услуги.
По-конкретно, правителството на Антъни Албанезе има за цел да определи кои дигитални активи следва да бъдат предмет на законите за финансовите услуги и какви правила са подходящи за защита на потребителите.
„Следващите стъпки в текущата работа на правителството по ‘картографиране на токените’ ще включват публикуването на консултативен документ в началото на 2023 г., за да се информира кои дигитални активи следва да бъдат регулирани от законите за финансовите услуги и да се разработят подходящи настройки за попечителство и лицензиране, за да се защитят потребителите“, се посочва в съобщение от Министерството на финансите на Австралия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Канада забранява ливъриджа при търговията с криптовалути
Въпреки че правителството на Албанезе предприема действия по отношение на регулирането на доставчиците на крипто услуги в Австралия, действителното законодателство няма да се появи, преди правителството да проведе консултации по планираната си рамка за попечителство и лицензиране.
Освен крипто, през 2023 г. правителството планира да укрепи платежните системи и инфраструктурата на финансовия пазар в Австралия, както и да създаде регулаторна рамка за „Купи сега, плати по-късно“.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.