Министърът на икономиката на Аржентина Мартин Гусман обяви оставката си на 3 юни, което накара гражданите да търсят хедж в лицето на криптовалутите и доведе до поскъпване на Tether (USDT) с 6.6% спрямо аржентинското песо, съобщи Bloomberg News.
Оставката на Гусман идва в момент, когато и без това високата инфлация отбеляза нов скок. След решението си да се оттегли Гусман се обърна към президента Алберто Фернандес и поиска да слее нарастващото политическо разцепление, за да не пострада следващият министър.
Бившият министър на финансите на Аржентина Мигел Кигел намекна за сериозността на икономическия проблем на страната и заяви:
Не знаем кой ще дойде, но който и да дойде, ще има много сложни моменти.
Аржентина е една от страните с най-висока степен на приемане на криптовалути – на 10-то място от 2022 г. насам.
Високото ниво на приемане произтича от десетилетията недоверие на гражданите към финансовата система на страната и високата инфлация. Към април 2022 г. инфлацията в Аржентина е била 50.7%. По това време Аржентина беше поставена на шесто място сред страните с висока инфлация и най-засиленото приемане на криптовалути, с 1.3 милиона потребители на криптовалути, което се равнява на почти 3% от населението.
Понастоящем инфлацията се задържа на ниво от около 60%. Повече от 66% от населението инвестира в криптовалути, за да защити спестяванията си от рязко покачващата се инфлация. Основателят на дигиталната монета UBI, Сантяго Сири, коментира високото ниво на приемане на криптовалути в Аржентина и заяви:
Аржентина е една от най-силните страни в света – дори строителите и таксиметровите шофьори спестяват в криптовалути.
Освен това приемането в Аржентина не е свързано само с инвестиции. С въвеждането на битоматите гражданите ги използват и за ежедневни плащания. Собственикът на кафенето CrypStation, Пуерто Мадеро, разказа за ежедневния бизнес и заяви, че гражданите са свикнали да използват криптовалутите като форма на обмен.
Правителството на Аржентина не успява да сподели ентусиазма на своите граждани по отношение на криптовалутите. В нормативната уредба криптовалутите се определят като:
Дигитално представяне на стойност, което може да се търгува по цифров път и функционира като средство за обмен; и/или разчетна единица; и/или средство за съхранение на стойност, но няма статут на законно платежно средство в никоя юрисдикция.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Circle отричат да имат проблеми със стабилната им монета USDC
Въпреки че в страната криптовалутите нямат правен статут, там печалбите, получени от продажбата им, се считат за „доход“, което ги прави обект на данъчно облагане.
През май 2022 г. централната банка на Аржентина издаде правила за затягане на регулациите. Съгласно правилата на традиционните финансови институции беше забранено да се предлагат услуги, свързани с криптовалути, включително крипто портфейли и борси. По това време най-големите банки в страната току-що бяха стартирали своите крипто услуги.
От централната банка заявиха, че са въвели новите ограничения, за да защитят потребителите от „рисковете на крипто за финансовата система като цяло“. Независимо от това, по-строгите правила не попречиха на широкото приемане на крипто в страната.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.