Президентът на Аржентина Алберто Фернандес предположи, че е склонен да приеме идеята криптото да играе по-голяма роля в аржентинската икономика, въпреки скептицизма си.
По време на интервю за Caja Negra, излъчено от Filo.news вчера, Фернандес беше попитан дали ще обмисли използването на цифрова валута на централната банка или може би дори да подражава на Салвадор и да приеме Биткойн като законен кредитор.
“Не искам да стигам твърде далеч […], но няма причина да казвам ‘не’ “, каза Фернандес.
“Може би това е добър път.”
“Казват, че предимството е, че инфлационният ефект е до голяма степен анулиран”, обясни той.
Инфлацията е един от най-чувствителните въпроси в аржентинската политика. Фернандес наследи втората по големина ‘мизерна’ икономика в света, според Световния индекс на мизерията на Bloomberg, от бившия президент и бизнесмен Маурисио Макри.
Според собствените данни на правителството за инфлацията, $100 в началото на мандата на Макри биха били еквивалентни на $661 днес.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Регулаторите на ЕС одобряват френски Биткойн ETF
Страната също така налага силен валутен контрол, което предизвика бум на черния пазар на чуждестранна валута – нещо много различно от Салвадор, където щатският долар е законно платежно средство.
Фернандес обаче смекчи интереса си към криптовалутите, като Биткойн, като потенциален хедж срещу инфлацията със здравословна доза предпазливост.
“Това е глобален дебат и трябва да призная, че това е тема [към която подхождам] предпазливо. В моя случай има предпазливост поради това колко непознато е и защото е трудно да се разбере как това състояние се материализира”, каза той, визирайки как стойността на Биткойн се е увеличила през годините.
“Много хора по света имат тези притеснения и затова проектът или системата все още не са се разширили [повече, отколкото са]. Но това е нещо, което трябва да се обмисли”, добави президентът.
Интересът към криптовалутите нарасна значително в Аржентина през последните години, до голяма степен защото може да се използва като непряка експозиция към щатския долар, което предпазва инвеститорите в страната от обезценяването на местната валута, аржентинското песо. Освен Биткойн, стабилните монети като DAI също са популярни сред аржентинските търговци.
Но преди ентусиастите на Биткойн да се развълнуват прекалено, важно е да се вземат предвид думите на централната банка на страната. По-рано тази седмица президентът на централната банка на Аржентина Мигел Пеше заяви, че Биткойн “не е [реален] финансов актив и не генерира [трайна] рентабилност”.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Милиардер изразява подкрепата си за Биткойн
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.