Има възможност аржентинците да бъдат мотивирани с данъчни стимули да декларират притежаваните от тях криптовалути.
Изглежда правителството се стреми да се справи с прането на пари с новия закон.
Министерството на икономиката на Аржентина, което ръководи икономическата политика на страната, е изготвило законопроект за насърчаване на аржентинците да декларират притежаваните от тях криптовалути. С цел да мотивират гражданите, им се предлагат намалени данъчни ставки.
Законопроектът има за цел също така да насърчи аржентинците да декларират други финансови активи, които подлежат на облагане с данък върху капиталовите печалби, като фиатна валута, акции, недвижими имоти и дори мебели.
Предложеният закон ще наложи както местните, така и чуждестранните авоари да бъдат депозирани в одобрени банки в Аржентина или в чуждестранни банки, регулирани от централната банка или комисията по ценни книжа на съответната юрисдикция.
В доклад на местното издание Errepar се посочи, че законопроектът „Екстернализация на аржентинските спестявания“ е внесен от министъра на икономиката Серхио Маса.
Законопроектът ще изисква от притежателите на криптовалути да представят на правителството клетвена декларация – удостоверение, в което се посочва местонахождението на техните авоари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да видим значителни продажби – ето защо
Тези, които доброволно направят това в рамките на 90 дни от влизането на закона в сила, ще плащат само 2.5% данък върху капиталовите печалби от притежаваните от тях криптовалути. Тази ставка ще се увеличава постепенно на всеки 90 дни, докато достигне 15% – стандарта за капиталовите печалби в страната.
Нововъзникващите пазари са демонстрират високи нива на приемане на криптовалутите, като Аржентина заема 13-то място в глобалния индекс за приемане на криптовалути за 2022 г., изготвен от фирмата за блокчейн данни Chainalysis. Високият интерес към крипто в страната вероятно се дължи и на инфлация от 72.4% по данни от Statista.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.