Правителството на Аржентина, ръководено от Алберто Фернандес, е изправено пред уникална ситуация поради недостига на щатски долари в резервите на аржентинската централна банка.
Вследствие на това то взе безпрецедентно решение да изпълни задължение за плащане към Международния валутен фонд (МВФ), като използва китайски юани и специални права на тираж (СПТ), които се считат за валута на МВФ и резервен актив, съставен от кошница от основните световни валути.
Според информацията общият размер на плащането възлиза на около $2.7 милиарда, като $1 милиард са платени в юани, а $1.7 милиарда в СПТ.
Това е първият случай, в който администрацията на Фернандес използва свободно налични юани, получени чрез валутен обмен с Китай, за да извърши плащания към международната организация.
Макар че първоначално намерението на тези средства е било да се финансира вносът от Китай, официалните лица са предвидили потенциалните им алтернативни приложения.
В официално изявление Министерството на икономиката, ръководено от кандидата за президент Серхио Маса, потвърди, че юнските падежи са били уредени с използване на СПТ и юани вместо с щатски долари.
МВФ също потвърди и прие този начин на плащане, тъй като преговорите за преструктуриране на дълга между Аржентина и МВФ продължават.
Предвид сериозното въздействие на продължителната суша върху селскостопанския сектор, който е основният икономически двигател на Аржентина, аржентинският екип поиска преразглеждане на договорените с МВФ цели за 2022 г. Загубите, понесени вследствие на сушата, се оценяват на $20 милиарда.
Струва си да се отбележи, че тези преговори се провеждат в условията на продължаваща предизборна кампания, като Маса изпълнява едновременно функциите на министър на икономиката и на предварителен кандидат на перонисткото движение в президентската надпревара. Предвижда се на 13 август в страната да се проведат първични избори, а на 22 октомври – общи избори.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.