По време на неотдавнашния втори тур на президентските избори в Аржентина Хавиер Милей, крайно десен икономист, спечели значителна победа, намеквайки за евентуален отказ от песото - ход, който противоречи на продължаващите усилия на страната за дедоларизация.
Според предварителните резултати Милей е събрал близо 56% от гласовете, а акцентът му върху доларизацията на аржентинската икономика, която изпитва затруднения, се засилва. Той твърди, че тази промяна би могла да ограничи зашеметяващата 143% инфлация през октомври, причинена от спада на песото с 99% спрямо щатския долар през тази година на фона на продължаващите от 2008 г. насам икономически предизвикателства.
Поддръжниците, сред които икономистът Стив Ханке, подкрепят стремежа на Милей за доларизация, считайки го за силна предизборна стратегия. Ханке от университета „Джонс Хопкинс“ предложи да се закрие централната банка на Аржентина в полза на приемането на щатския долар. Тази промяна обаче поражда опасения относно отказа от известна автономия в паричната политика и би отбелязала първия път, когато страна с размерите на Аржентина официално приема зелените пари.
Въпреки че е 23-тата по големина икономика в света, Аржентина се сблъсква с критики и скептицизъм по отношение на плана на Милей.
Критиците изтъкнаха недостатъчните доларови резерви на страната, която дори прибягва до използването на китайския юан за погасяване на част от заема от МВФ поради недостиг на щатски долари.
Маркус Йегер, анализатор в Стратфор, очерта предизвикателствата, като твърди, че макар доларизацията да може да реши проблема с икономическата нестабилност, Аржентина не разполага с необходимите доларови активи за широкомащабен преход. Джагър подчерта, че Аржентина, белязана от политическа нестабилност и лошо управление на икономиката в миналото, може да извлече повече ползи от всеобхватни икономически реформи.
Според Йегер предложението за пълна доларизация, макар да се разглежда като средство за преодоляване на нестабилността, е свързано със значителни рискове.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.