Американският инвеститор и съосновател на Morgan Creek Digital Assets, Антъни Помплиано, изтъкна, че Сатоши Накомото трябва да бъде удостоен с Нобеловата награда за мир за изобретяването на биткойн.
В Тwitter публикация от 3-ти септември, Помплиано сподели:
Сатоши трябва да спечели Нобеловата награда за мир. Най-накрая имаме валута, която може да приеме статут на световен резерв, без да се достига до насилие.
Предложението на Помплиано е изправено пред очевидно препятствие – именно легендарното изчезване на Накамото в края на 2010 г. – което предизвика почти толкова спекулации и пламен интерес, колкото криптовалутата, която той, тя или те измислиха на 31-ви октомври 2008 г. с публикуването на бялата книга на Биткойн.
Като оставим прагматичните съображения настрана, аргументът на Помплиано акцентира вярата сред много страстни защитници на криптовалутатите, че националните фиатни активи по същество са „подкрепени от насилие“ – тяхната хегемония е основана на история на принуда, централизиран контрол на предлагането и монопол на властта.
През III-ти век китайският император Син Шъ Хуан е стандартизирал валутите на различни воюващи държави, произвеждайки първата обединена валута за империята, „бан лиен„.
След втората световна война, възходът на Америка като световната икономическа суперсила видя доларът да се трансформира в глобална резервна валута, което отразява превъзходството на страната.
Като погледнем към 21-ви век, националните фиатни валути и резервната банкова система „изветряват„, засилвайки геополитическите шокове по целия свят.
Както бе съобщено само вчера, Аржентина вече възстанови контрол на капитала, ограничавайки свободата на гражданите и бизнеси да купуват чуждестранна валута. Все по-затруднената южноамериканска държава предприе тази стъпка, тъй като аржентинското песо (ARS) претърпя огромни загуби срещу основните фиатни валути като американския долар.
С изобретяването на децентрализираните криптовалути от последното десетилетие – както и последните новини, че технологичните гиганти като Facebook се опитват да създадат свои собствени мрежи за дигитални валути – валутният пейзаж и ръководителите на паричната политика са изправени пред неоспоримо безпрецедентни предизвикателства.
На фона на бурята породена от продължителната търговска война между САЩ и Китай, директорът на изследователското бюро на Народната банка на Китай наскоро изтъкна, че Китай обмислят да издадат своя собствена цифрова валута поради потенциално непосилната роля, която доларът на САЩ ще поеме в тандем с валутата на Facebook – Libra. Той написа:
Ако дигиталната валута е тясно свързана с щатския долар, това би могло да създаде сценарий, при който суверенните валути да съществуват съвместно с дигиталните, които са центрирани около щатския долар. Но по същество ще има един шеф, а именно американският долар и САЩ.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.