Министърът на финансите на САЩ, Джанет Йелън призна, че с развитието на глобалната геополитическа обстановка е разумно да се очаква, че други държави постепенно ще търсят алтернативни варианти на щатския долар.
По време на изказването си на срещата „Годишни показания на министъра на финансите за състоянието на международната финансова система“ (The Annual Testimony of the Secretary of the Treasury on the State of the International Financial System), Йелън призна, че санкциите на САЩ могат да стимулират други държави да диверсифицират валутата си от долара, въпреки че призна предизвикателствата, пред които те могат да се изправят в тази насока.
В отговор на представителя на Тексас Висенте Гонзалес младши, който изрази опасения, че санкциите на САЩ биха могли да предизвикат „параноя“ у други държави, Йелън призна, че външната политика на правителството принуждава други държави да разработват планове за непредвидени ситуации при осъществяване на стопанска дейност.
Според нея когато се налагат санкции, страните, които се страхуват, че ще бъдат обект на тези санкции, са мотивирани да проучат алтернативни начини за извършване на транзакции, без да разчитат на долара.
Въпреки това според Йелън е значително по-трудно да се намерят жизнеспособни алтернативи и механизми за плащане във валути, различни от долара, особено когато си сътрудничим с нашите международни партньори.
Йелън призна, че държавите по света вече са започнали да диверсифицират валутните си авоари извън долара, но твърди, че тази тенденция е очаквана в условията на непрекъснато разширяваща се глобална икономика.
Тя заяви, че се наблюдава известно нарастване на натрупването на други резервни активи, но това е естествена последица в свят, в който държавите се стремят да диверсифицират своите авоари.
Йелън вярва, че с течение на времето трябва да очакваме постепенно нарастване на дела на другите активи, държани в резерв от държавите. Според нея макар че стремежът към диверсификация е присъщ, важно е да се отбележи, че доларът в преобладаващата си част остава преобладаващ резервен актив.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.