Чамат Палихапития, милиардер, рисков капиталист и откровен защитник на криптовалутите, изрази убеждението си, че регулаторните органи в САЩ ефективно изтласкват пространството на дигиталните активи от страната.
В неотдавнашен епизод на подкаста „All-In“ Палихапития обвини регулаторите, включително председателя на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), Гари Генслер, че умишлено са се насочили към крипто индустрията.
Палихапития твърди, че регулаторите разглеждат криптовалутите като значителна заплаха за настоящата финансова система и правителството.
Те правят всичко възможно, за да премахнат сектора на дигиталните активи от САЩ. Той също така твърди, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) е подложила Coinbase на изпитание, въпреки опитите на крипто борсата да спазва разпоредбите.
Според Палихапития фалиралата криптоборса FTX е била най-близо до получаване на одобрение от регулаторния орган, въпреки че е била най-измамна.
Палихапития предполага, че регулаторните органи наказват крипто индустрия за това, че разширява границите повече от всеки друг сектор на стартъп икономиката.
Той твърди, че криптовалутите представляват заплаха за естаблишмънта и че сега регулаторните органи плащат цената за това, че са позволили на индустрията да се развива без надзор. Според Палихапития регулаторите използват претекста за защита на инвеститорите за затягане на контрола върху крипто, но истинската им цел е да запазят статуквото.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Партньорството на Русия и Саудитска Арабия разтърсва световния петролен пазар
Коментарите на Палихапития отразяват нарастващото чувство на безпокойство в крипто общността относно регулаторния пейзаж в САЩ. Много лидери в индустрията се опасяват, че САЩ изостават от другите държави по отношение на иновациите и развитието в крипто пространството.
Те твърдят, че е необходима по-свободна регулаторна среда, която да позволи на индустрията да процъфтява и да се конкурира с други държави. Регулаторните органи обаче изразяват загриженост относно рисковете, които криптовалутите пораждат, включително измами, пране на пари и манипулиране на пазара.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.