Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
При наличието на малко алтернативни купувачи канадските и латиноамериканските доставчици на тежък суров петрол разчитат в голяма степен на американските рафинерии, които разполагат със специализиран капацитет за ефективна преработка на тези сортове.
Президентът Тръмп възнамерява да наложи 25% мито върху мексиканския суров петрол и 10% такса върху канадския петрол през март, като измести сроковете от по-ранен план. Въпреки това Goldman смята, че САЩ ще останат доминиращият купувач на тежък суров петрол поради своята рафинираща инфраструктура и предимства по отношение на разходите.
Банката изчислява, че цените на лекия петрол трябва да се повишат с 50 цента за барел, за да стане средният суров петрол от Близкия изток по-жизнеспособна опция за азиатските рафинерии. Междувременно се очаква американските рафинерии да предпочитат местния лек суров петрол пред вносните алтернативи.
От Goldman прогнозират, че потребителите в САЩ биха могли да понесат годишни разходи, свързани с тарифите, в размер на $22 милиарда, докато правителството може да събере приходи в размер на $20 милиарда. Въпреки това рафинериите и търговците могат да спечелят $12 милиарда, тъй като използват отстъпки.
Канада, която е най-големият износител на петрол за САЩ, вероятно ще продължи да доставя по тръбопроводите 3.8 милиона барела на ден, като намалението на цените ще компенсира въздействието на тарифата. По същия начин се очаква да продължи вносът на 1.2 милиона дневно тежък суров петрол от Канада, Мексико и Венецуела, като отстъпките ще гарантират неговата конкурентоспособност.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.