Икономиката на САЩ показва устойчивост, като показателите са стабилен пазар на труда, надхвърляне на прогнозите за растежа и отслабване на инфлацията.
Въпреки това се появява забележителен аспект на икономическата несигурност, тъй като публично търгуваните американски компании все повече задържат парични резерви.
През първата половина на миналата година американските корпорации са увеличили паричните си резерви с 13%, достигайки $2.35 трилиона в сравнение с $2.08 трилиона в края на 2022 г. Едновременно с това се наблюдава намаление на обратното изкупуване на акции, както е посочено в последния доклад „Cash Pile“ на Moody’s Investors Service.
Тази тенденция повдига въпроси относно алтернативните разходи за задържане на парични средства. Дружествата потенциално биха могли да генерират по-висока възвръщаемост, като инвестират в дейността си или в ценни книжа, особено като се имат предвид относително ниските лихвени проценти по депозитите.
Освен това компаниите, обременени с високоразходен дълг в среда на нарастващи лихвени проценти, вероятно биха имали полза от използването на паричните си резерви за погасяване на дълга.
Преобладаващата несигурност, обхващаща фактори като продължаващата Ковид пандемия, геополитическото напрежение и световните избори, кара дружествата да отдават приоритет на ликвидността.
Поддържането на максимална гъвкавост става изключително важно в условията на такава непредсказуемост.
Виджай Говиндараджан, професор в Дартмутското бизнес училище „Tuck„, подчерта стратегическото значение на паричните средства в тази несигурна обстановка.
Проучванията, проведени от Говиндараджан и колегите му, подчертават, че приблизително 3% от публично търгуваните компании се отписват от борсата годишно поради неуспехи, произтичащи от различни фактори, като прекъсвания на веригата за доставки, трудови стачки, колебания в търсенето и технологични сътресения. Това подчертава значението на поддържането на ликвидност като защитна мярка срещу непредвидени предизвикателства.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.