По време на неотдавнашното си посещение в САЩ китайският лидер Си Дзинпин се съсредоточи върху двустранното сътрудничество, а не върху загрижеността за бизнес средата в Китай.
По време на вечеря с ръководители на американски компании Си наблегна на сътрудничеството между целите за развитие на Китай и икономическото съживяване на Америка, като пропусна дискусиите за търговията или инвестициите – отсъствие, което разочарова и притесни присъстващите ръководители.
Речта на Си, посрещната с аплодисменти, подчерта потенциалната дипломация на Китай, но беше критикувана за това, че не е в час с нарастващите рискове при работа в Китай. Въпреки аплодисментите, някои видяха, че забележките му са просто пропаганда, без да се обърне внимание на проблемите на бизнеса и без да се даде знак за отвореност към увеличаване на инвестициите.
Някои похвалиха общия подход на Си, но други сметнаха, че речта му е лишена от дълбочина и съдържание. Междувременно американски официални лица се стремят да преговарят с Пекин за облекчаване на натиска върху американските компании, работещи в Китай, чрез новосъздадени правителствени работни групи.
Посещението на Си имаше за цел да стабилизира американско-китайските отношения и да възстанови доверието на инвеститорите в китайската икономика, която се сблъска с изтегляне на капитали за над $160 милиарда за шест тримесечия.
Забележително е, че Си не спомена търговията и инвестициите, което контрастира с приветливата позиция на министъра на търговията на САЩ Джина Реймондо относно стабилната търговия, като същевременно наблегна на приоритетите в областта на националната сигурност.
На срещата на върха между Байдън и Си бяха постигнати споразумения за възобновяване на военните контакти, справяне с опиоидната криза и обсъждане на рисковете, свързани с изкуствения интелект. Въпреки това забележката на Байдън, в която той нарече Си диктатор, предизвика китайски критики, макар че Пекин я омаловажи в официалните им стенограми.
Списъкът на участниците във вечерята се различаваше от предишни подобни събития, като присъстваха по-малко технологични лидери и китайски предприемачи. В САЩ се увеличи контролът върху подобни ангажименти, което оказва влияние върху оптиката на лидерите, които вечерят с китайски официални лица.
Пазарната реакция показа разочарование от срещата на върха, което се изразява в спад на китайските акции. Събитието се проведе на фона на засилен контрол и искания за прозрачност по отношение на участниците и закупуването на билети поради предполагаемите нарушения на човешките права в Китай.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.