Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън подчерта спешната необходимост законодателите да установят федерални регулаторни стандарти за индустрията на криптовалутите.
Йелън, която е и председател на Съвета за надзор на финансовата стабилност (FSOC), изтъкна пропуските в регулаторните правомощия по отношение на дигиталните активи.
Тя подчерта, че е важно Конгресът да се заеме с тези пропуски, отбелязвайки рисковете, свързани с криптовалутите, като например потенциални масови бягства от платформи за класа активи и нестабилност на цените на криптоактивите.
В отговор на споменаването от страна на председателя на Комитета Патрик Макхенри на два двупартийни законопроекта, свързани със стабилните монети и структурата на криптопазара, Йелън изрази резерви, като заяви, че тези усилия са недостатъчни.
Тя подчерта рисковете, които стабилните монети представляват за финансовата система, както бе подчертано от FSOC и от Работната група на президента по финансовите пазари. Йелън приветства усилията на Конгреса за създаване на регулаторна рамка за намаляване на тези рискове.
Въпреки че някои щати, включително Ню Йорк и Уайоминг, са въвели свои собствени регулаторни насоки за емитентите на стабилни монети, Йелън аргументира необходимостта от федерална политика. Въпреки че Законът за яснота при разплащанията със стабилни монети запазва правомощията на щатските регулатори, Йелън настоява за важността на федерален регулаторен минимум, приложим в цялата страна.
Забележките на Йелън бяха направени по време на годишното изслушване за преглед на доклада на FSOC, който определи дигиталните активи като риск за финансовата стабилност и призова Конгреса да предостави правомощия за регулиране на спот пазарите на федерална агенция. По-късно през седмицата тя трябва да се яви пред Сената, за да обсъди същия доклад.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.