Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) е готова да предприеме правни действия срещу бизнеса с криптовалути на Robinhood, което е сигнал за засилен контрол на пазара на дигитални активи.
Агенцията е издала Wells Notice на Robinhood, с което алармира компанията за предстоящи съдебни действия.
Преди това Robinhood е била обект на призовки за разследване от SEC, отнасящи се до различни аспекти на операциите ѝ с дигитални активи, включително листвания и попечителство. Компанията заяви ангажимента си да спазва тези разследвания в рамките на своите възможности. Въпреки това на 4 май 2024 г. Robinhood получи Wells Notice от SEC.
През последните години се наблюдава явно противопоставяне между SEC и пазара на дигитални активи, въпреки усилията на индустрията да се съобрази и да улесни засиленото регулиране в САЩ. Подходът на SEC към правоприлагането доведе до многобройни правни действия срещу крипто платформи, като Robinhood е последното допълнение към списъка.
Wells Notice служи като официално уведомление за предстоящи действия по правоприлагане от страна на SEC, след издаването на призовки за разследване на Robinhood. В известието се сочи, че агенцията е взела предварително решение да препоръча предприемане на действия за принудително изпълнение срещу Robinhood за предполагаеми нарушения на Закона за обмен на ценни книжа от 1934 г.
По-конкретно SEC изрази опасения, че Robinhood предлага на клиентите си дигитални активи, които могат да бъдат класифицирани като нерегистрирани ценни книжа. Това разграничение е от съществено значение в текущия регулаторен пейзаж, особено по отношение на класификацията на активи като Етериум.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.