Пекин представи най-амбициозния си досега план за спасяване на изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти - стъпка, която инвеститорите очакват с нетърпение от месеци. Въпреки това не е сигурно дали тези мерки ще успеят.
Пакетът включва няколко ключови елемента. Централно място в плана заема политика, изпробвана в един от големите градове: местните власти закупуват непродадени жилища от строителните предприемачи и ги превръщат в социални жилища на достъпни цени. Освен това пакетът включва намаления на лихвените проценти по ипотечните кредити и на коефициентите за първоначална вноска. От решаващо значение е, че той включва и 300 милиарда юана ($41.5 милиарда) евтино финансиране от централната банка в подкрепа на държавните покупки на непродадени имоти.
Това съобщение бе направено бързо след априлското заседание на Политбюро, висшия ръководен орган на Китай, което подчерта, че стабилизирането на сектора на недвижимите имоти сега е основен приоритет за Пекин, който се стреми да подмлади растежа на втората по големина икономика в света.
„Политиците осъзнават спешната необходимост да се предотврати открита криза в сектора на недвижимите имоти“, заяви Жаопен Син, старши стратег за Китай в ANZ Research. „Новият спасителен план показва решимостта на политиците да променят нещата.“
Въпреки спешността и всеобхватния характер на плана, експертите се опасяват, че пакетът може да е твърде малък по мащаб, за да бъде напълно ефективен, и може да се сблъска с проблеми при финансирането.
За да се върне предлагането на жилища на нивата от 2018 г., когато бе пикът на бума на пазара на недвижими имоти, може да са необходими повече от 7 трилиона юана ($967 милиарда) във всички градове, се посочва в изследователска бележка на анализатори от Goldman Sachs от понеделник. Тази цифра е над 20 пъти по-голяма от обявеното от Китайската народна банка (КНБ) финансиране в размер на 300 млрд. юана ($41.5 милиарда).
Въпреки че китайската икономика расте по-бързо от очакваното в началото на тази година, секторът на недвижимите имоти – който някога допринасяше за до 30% от икономическата активност – продължава да тежи на общия напредък. Сериозното влияние на този сектор подчерта предизвикателствата, пред които е изправен Пекин при стабилизирането на пазара на недвижими имоти с настоящия мащаб на спасителния си пакет.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.