В дългосрочен план фондовият пазар се е доказал като един от най-доходоносните начини за инвестиране, който обогатява инвеститорите повече от всеки друг клас активи.
Макар че при краткосрочни колебания жилищата, облигациите, петролът и суровините понякога превъзхождат акциите, в исторически план акциите осигуряват най-високата средна годишна възвръщаемост.
От най-ниската точка на коронавирусната пандемия през март 2020 г. индексът S&P 500 е нараснал с малко над 100%. За разлика от него общата пазарна капитализация на криптовалутите се е покачила почти двадесет пъти – от $141 милиарда до $2.4 трилиона към 17 май 2024 г.
В последно време голямо внимание привличат мемe монетите, особено Shiba Inu (SHIB), която от пускането си на 1 август 2020 г. е нараснала с над 10,600,000%. По подобен начин Dogecoin преживя метеоритен ръст от над 27,000% за шестмесечен период между ноември 2020 г. и май 2021 г.
И все пак, сред тази лудост, изключителната възвръщаемост на пионера на криптовалутите Биткойн (BTC) често остава незабелязана.
Биткойн направи своя търговски дебют през юли 2010 г. на цена от $0.0008 за токен. На тази цена хипотетична инвестиция от 100 лева в първия ден можеше да се придобият около 70,000 BTC, при условие че нямаше такси за транзакции.
Към момента на писане на статията Биткойн се търгува на цена от $66,800 за токен. Първоначална инвестиция от 100 лева, държана малко повече от 11 години и четири месеца, би поскъпнала до над 8.4 милиарда лева. Тази астрономическа възвръщаемост би ви поставила сред най-богатите хора в световен мащаб, според Forbes.
Един от основните фактори е възприеманата оскъдност на Биткойн. За разлика от много други криптовалути с големи максимални запаси, BTC има ограничено предлагане от 21 милиона токена. Освен това възнагражденията за добив на Биткойн се намаляват наполовина на всеки четири години, което гарантира, че пълното предлагане на токени няма да бъде достигнато преди приблизително 2140 г.
Освен това Биткойн често се разглежда като хедж срещу инфлация, особено в условията на експанзивните парични политики на централни банки като Федералния резерв. Тъй като паричното предлагане в САЩ се разширява значително след Голямата рецесия, фиксираното предлагане на Биткойн го прави привлекателно средство за съхранение на стойност.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.